| Anonime a întrebat:

Ce facultate mi-ati sugera sa aleg daca am terminat filologia?
As vrea sa dau la Drept, la Univ Buc iar in caz ca nu intru ma gandeam sa ma duc la facultate la Pitesti,insa nu stiu ce sa aleg.
Litere, Limbi Straine? Ce se cauta pe piata muncii si are un salariu motivant? Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| BiTW a răspuns:

Știu că este cam întârziat răspunsul meu, însă consider că aș putea să te ajut cu niște sfaturi ce ți-ar putea fi utile. Voi încerca să fiu cât se poate de obiectiv în tot ceea ce îți voi scrie.

În primul și în primul rând, nu te du la Drept. Este o facultate extrem de dificilă, pretențiile sunt foarte mari, iar șansele de a-ți găsi un loc de muncă în domeniu sunt extrem de reduse, având în vedere că e o modă ca pilele - și vorbesc aici de copiii/nepoții/finii procurorilor, judecătorilor, avocaților, decanilor etc. să treacă efectiv ca peștele prin apă prin toți anii de facultate și să se trezească cu funcții la care ei nici n-ar fi visat, în timp ce studenții responsabili, care chiar își doresc să se pregatească așa cum se cuvine pentru a avea succes în domeniu, dacă nu au sprijinul vreunui apropiat cocoțat prin cine știe ce funcții înalte, sunt sortiți eșecului. Cunosc o persoană care în ciuda faptului că a terminat Dreptul cu 10 pe linie, inclusiv la licență, a ajuns acum, la 6 ani după ce a terminat facultatea, să lucreze într-un cu totul alt domeniu. Încă și-acum își blesteamă ziua în care a hotărât să urmeze cursurile facultății de Drept.

Vorbind acum de Litere. Chiar dacă mulți condamnă această facultate și o trec doar prin vorbe gen "o faci degeaba", "ajungi muritor de foame" sau "e o pierdere de timp", în funcție de cum te descurci și de ce dorință de afirmare ai, să știi că ai multe alternative pentru viitor. Poți deveni profesor, iar ca profesor bineînțeles că vei avea ocazia de a face meditații cu elevii (și se câștigă foarte bine, crede-mă), poți deveni translator, lingvist, sau chiar jurnalist. Există multe variante... și repet, daca îți place, poți ajunge departe. Dacă stăpânești noțiunile studiate pe parcurs, poți câștiga bine ulterior, repet. Depinde doar de tine.

Și nu în ultimul rând, îți recomand Universitatea din București, indiferent de ce facultate vei alege. Vei beneficia de o pregătire mult mai bună și de asemenea un absolvent al Universității din București este în orice moment mult mai bine văzut decât unul din Pitești spre exemplu.

În cazul în care dorești mai multe informații, în special despre facultatea de Litere (ce se studiază, care sunt cerințele, ce poți face pe viitor etc.), mă poți contacta oricând pe privat. happy