| IonelaMariaPop a întrebat:

Buna
Daca de exemplu termin liceul la contabilitate, voi putea urma facultatea de litere, limbi sau drept sau orce alta facultate de stiinte umaniste?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma orice facultate, pentru a urma o facultate nu conteaza profilul liceului absolvit, importanta este diploma de bacalaureat. Numai bine!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Eu stiu ca la terminarea unui liceu, poti face orice facultate.
adevarat e ca, cu profilul de filologie, dintra 11 stiu ca nu mai faci matematica...aici ar fi putin ambiguu.
dar cred in mare parte ca vei putea face orice facultate.

| amanda33 a răspuns:

Evident. poti face ce facultate vrei. oricum va ia de la zero cu totul. in anul1 de facultate, dupa ce facusem un liceu unde mancam chimia pe paine, ne-a luat cu formula apei. vb serios. poti face ce vrei tu

| virusake a răspuns:

Profilul liceului nu are nicio legatura cu profilul facultatii.
S-ar fi pus problema poate doar daca era liceu vocational (stiu ca alea au alt regim).

| IonelaMariaPop explică:

Pentru a intra la o facultate se tine cont si de mediile din liceu pe langa bac ...sau mai bine zis de ce se tine cont?