| rockvandam a întrebat:

Ce se studiaza la facultatea de ecologie si protectia mediului? Si dupa ce termini facultatea unde te poti angaza?

Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Se studiaza:
-biologia animala
-biologia vegetala
-chimia mediului
-geografia fizică
-economia mediului
-geologie generala
-hidrologie si oceanografie
-atmosfera si calitatea aerului.

| rockvandam explică (pentru Jouliete):

Chimia mediului la ce se refera?
Eu am terminat filologia acum 3 ani si am fost plecat din tara acum avreau sa dau la aceasta facultate.

| Jouliete a răspuns (pentru rockvandam):

În chimia mediului se predau noțiuni teoretice dar si practice cu privire la principalele procese chimice care afecteaza transferul poluanților in mediu.

| rockvandam explică (pentru Jouliete):

Ar fi greu pentru cineva care a terminat filologia?
Si unde poti lucra dupa absolvire?

| Jouliete a răspuns (pentru rockvandam):

Daca absolvi facultatea de ecologie poti sa devii: consilier ecolog, inspector ecolog, cercetator in ecologie, muzeograf, profesor universitar, inspector de mediu.
Nu stiam sigur la ce te referi dintre absolvirea liceului pe profilul filologie sau facultatea aia.
Si deci dupa ce absolvi filologia poti fii: avocat, traducator, psiholog, politist, judecator.
Daca îti dai silinta si iti place mediul nu o sa fie grea facultatea

| rockvandam explică (pentru Jouliete):

Am terminat filologia
Si acum dau pentru o facultate si aceasta mi-a atras atentia.Multumesc mult de informatii

| Jouliete a răspuns (pentru rockvandam):

Bafta!