| Muf a întrebat:

Se face matematica la facultatea de ecologie si protectia mediului?

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Si eu am terminat tot filologia si am mers acolo, nu este greu pentru ca nu te-ar ajuta prea mult nici ceea ce ai facut in liceu, nu se cam leaga nimic, plus ca matematica pe care o faci este foarte usoara, e ceva matematica de clasa a6a la inceput si apoi de clasa a 9a!
Nu e deloc grea facultatea asta, cum spun unii, toata chestia e sa mergi si sa fi atent la ceea ce se face acolo, si crede-ma ca o sa ti se para mai degraba frumoasa decat grea!

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca optezi pentru specializarea ecologie si stiinta mediului din cadrul fac. de biologie, nu faci matematica (http://admitere.uaic.ro/ecologie-si-protectia-mediului-licenta/) --- nu ti-as recomanda-o ca fiindu-ti utila in gasirea unui loc de munca!
Daca o faci un cadrul Politehnicii, respectiv Facultatea de stiinta mediului si ingineria mediului, atunci vei avea matematica in lista disciplinelor de studiat. In concluzie, atunci cand alegi, trebuie sa pui in balanta atat riscurile cat si beneficiile --- daca acum ar fi sa aleg, nu as alege pe niciuna caci, urmand specializarea indiferent facultatea, as avea sanse de loc de munca doar in invatamant --- la Inspectia Mediului, nicio sansa ( acolo-i cu experienta+pile! ).

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Se face in primul an, semestrul 1

| Muf explică (pentru AlinaaAli):

Esti sau ai fost la aceasta facultate? As vrea sa dau la ecologie si as vrea niste informatii pe care nu le gasesc pe net...

| AlinaaAli a răspuns (pentru Muf):

Eu sunt tot la protectia mediului, dar la alta sectie, iar in anul 1 semestrul 1, imi amintesc ca am facut matematica, toate sectiile din acel an de la mediu, pentru ca faceam cursurile impreuna! printre acelea era si ecologia!

| Muf explică (pentru AlinaaAli):

Eu termin filologia. M-as descurca? Adica...este greu?

| Muf explică (pentru AlinaaAli):

Eu termin filologie si as vrea sa stiu daca m-as descurca sau daca este grea materia.

| Muf explică (pentru AlinaaAli):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri! happy

| AlinaaAli a răspuns (pentru Muf):

Cu placere
Bafta!

| AlinaaAli a răspuns (pentru Muf):

Si eu am terminat tot filologia si am mers acolo, nu este greu pentru ca nu te-ar ajuta prea mult nici ceea ce ai facut in liceu, nu se cam leaga nimic, plus ca matematica pe care o faci este foarte usoara, e ceva matematica de clasa a6a la inceput si apoi de clasa a 9a!
Nu e deloc grea facultatea asta, cum spun unii, toata chestia e sa mergi si sa fi atent la ceea ce se face acolo, si crede-ma ca o sa ti se para mai degraba frumoasa decat grea!

| irene21 a răspuns:

Se face, dar nu este choar matematica, mai mult statistica.