| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii imi trebuie ca sa ma fac pompier(subofiter sau ofiter)? Se face facultate(academie ceva) sau scoala? Vreau sa stiu informatii despre admitere (medie, studii, varsta etc.). DAU FUNDA, MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pentru pompieri ai 2 variante: una este Facultatea de pompiei - pentru tine ideala cea din cadrul Academiei de Politie Bucuresti (mai sunt si pe la Cluj, Mures etc.) http://www.academiadepolitie.ro/facpmp/. De aici iesi ofiter, cu specializare echivalenta unui inginer. Tu te ocupi un general de partea tehnica a dotarilor unitatii de pompieri, nu prea mergi la interventii decat eventual ca ajutor pentru montat instalatia de stingere a incendiului, daca e ceva mai complicat. Aici mergi dupa ce termini liceul, cu bacul luat, ca la orice alta facultate.
A doua varianta, cea din care iesi subofiter, este Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldeşti-Scaeni. Asta e in judetul Prahova, la 12 km de Ploiesti, deci peste drum de tine :) Si aici se merge tot dupa ce termini cls. a 12-a si se da examen de admitere, dar mai usor decat la cel de la fac. de politie. Succes!

| TheTimeKiller a răspuns (pentru mixxjim):

Multumesc foarte mult! Am vazut mai sus niste aberatii cu liceul militar si chestii si chiar ma speriasem putin pentru ca acolo se intra cu medie mare happy. Eu am intrat la liceu cu profil de stiintele naturii cu media 8.89 si din cate am citit pe net la pompier nu prea conteaza media, conteaza sa iei examenul si sa ai bacul luat. Daca voi avea media din liceu mare si ma pot duce la medicina voi face asta dar daca o sa fie mica(sper sa nu fie) ma duc la pompieri pentru ca imi place mult happy. Multumesc pentru raspunsul tau! Funda!

| mixxjim a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Cu placere, mult succes!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La armata de pompieri, se face mai intai la Piatra-Neamt, dupa care urmeaza la Roman. Acolo a facut si unchiul meu. Se poate face scoala in acest domeniu pana la ce grad doriti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da se face, dar nu stiu la Ploiesti ce facultati exista, dar stiu ca exista la Campina scoala de oftiteri/subofiteri si tot ce iti trebuie tie, si da normal iti trebuie academie, si daca nu ma insel liceul militar, asta chiar nu stiu, uita-te pe net, la medii de admitere si etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unchiul meu a facut cerere si a intrat mai devreme, la varsta de 19 ani.

| TheTimeKiller a răspuns:

Apropo sunt din Ploiesti si am 15 ani deci am timp sa ma gandeac dar vreau asta de vreo 2 ani mi-a intrat in cap ai nu cred ca ma voi razgandii.