| vlad_2771 a întrebat:

Pentru a iesi ofiter/subofiter SPP ce facultate trebuie sa urmezi? Academie sau ce?

2 răspunsuri:
| ParadoxRO a răspuns:

Cadrele militare ale Serviciului de Protecţie şi Pază provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor militare de învăţământ, pregătiţi în specialităţi militare identice sau apropiate celor din serviciu.
Pentru unele domenii specifice de activitate, pentru care instituţiile militare de învăţământ nu asigură formarea specialiştilor necesari, personalul este selecţionat din rândul celor mai buni absolvenţi ai instituţiilor civile de învăţământ, care îndeplinesc criteriile şi cerinţele stabilite prin lege şi prin ordinul directorului instituţiei.
Selecţia candidaţilor este o activitate continuă şi este realizată de structurile specializate ale serviciului.
Se urmăreşte în mod deosebit selectarea unor persoane sănătoase fizic şi psihic, cu o mare capacitate de efort, cu un comportament ireproşabil, care au motivaţii solide pentru a lucra într-un serviciu special şi a-şi asuma responsabilităţi deosebite.

| YoBuDy a răspuns:

Academia de politie happy