| NemNUZ a întrebat:

Ce studii sau calitati trebuie sa ai ca sa fii vanzator la reprezentante gen :Ferrari, BMW, Porsche?

2 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Trebuie sa fii pasionat de ce faci, sa stii trucuri, chestii pe care nu multi le stiu despre masina, sa stii toata tehnologia si ce e interesant la o astfel de masina si in special sa poti face comparatii cu alte masini/modele si cu senzatiile oferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh my goodness! Vrei sa ajungi asa ceva? Nu ca ar fi rau, insa sa iti "curga"ochii dupa masinile alea toata ziua si sa stii ca nu le poti avea decat daca muncesti toata viata/vinzi tot ce ai (si nici atunci nu e suficient) e cam deprimant.
Cred ca merge orice cu comunicare. Am vazut ca unele cereau sa stii si cel putin limba engleza, alte limbi fiind un avantaj. Nu stii niciodata ce arab plin de aur si petrol vine sa isi ia un Ferrari custom made, cu tapiterie din blana de pui de panda (Heaven forbid!).
Ideea e ca trebuie sa stii cum sa fii persuasiv, fara ca clientul sa isi dea seama ca vrei sa ii tragi teapa.
Si mai trebuie sa fii amabil, nici prea bagaret (ca vanzatoarele alea: nici nu intri bine in magazin: cu ce va servim?), nici prea timid, trebuie sa fii o combinatie perfecta de carisma, inteligenta, abilitate si motivatie.