| Oricine15 a întrebat:

Stie careva ce academie, facultate trebuie să faci dupa ce iei BAC-ul pentru a deveni jandarm ofiter?
Si as dori sa-mi spuneti daca se poate face academia si in judetul Timis.
Am inteles ca trebuie sa stau 3 ani ca sa devin jandarm ofiter dar nu am vazut nicăieri ca s-ar putea si in Timisoara, doar în București și încă in 2 locuri pe care le-am uitat.
Si de îndată ce termini academia/facultatea care durează 3 ani vei fi repartizat direct in judetul tau ca si ofiter sau sunt sanse sa te puna subofițer in conditiile in care ai facut facultate si tot?
Mersi frumos si zi faina sa aveti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci Facultatea de Jandarmi din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti, este singura din Romania, in rest sunt scoli de subofiteri jandarmi.
Dupa absolvire repartizarea se face pe locurile libere in ordinea descrescatoare a mediilor si solicitarea absolventului.

| Oricine15 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi frumos dar nu este garantat faptul că dupa voi iesi direct cu funcția de ofiter nu? Presupun ca e in functie de locurile libere etc din cate am inteles dupa spusele tale

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oricine15):

Dupa facultate iesi cu primul grad (nu functia) de ofiter, respectiv sublocotenent.
Repartizarea ofiterilor se face asa cum am spus.