| americanu00334567 a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru a ajunge profesor de matematica intr-un gimnaziu? Dar intr-un liceu? Am inteles ca pentru a fi intr-un gimnaziu trebuie sa faci facultatea ce tine de 3 ani...imi puteti da mai multe informatii? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Kiwibibilă a răspuns:

Pentru a deveni peofesor trebuie sa urmezi facultatea de matematica ce tine 3 ani, dupa care mai trebuie sa faci un master de 2 ani. In paralel cu aceste studii mai trebuie sa faci niste cursuri de pedagogie pe care daca le faci in timpul facultatii sunt gratuite.
Cat despre gimnaziu sau liceu, ei bine nu conteaza. Depinde unde vrei sa aplici sau unde gasesti post.

| americanu00334567 explică (pentru Kiwibibilă):

Dar in gimnaziu nu merge doar cu diploma de licenta? Trebuie neaparat si master?

| Kiwibibilă a răspuns (pentru americanu00334567):

Eu din cate stiu cam la orice facultate trebuie urmat si masterul.