| madalin_florea a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa ajungi procuror?

14 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand sa termini facultatea de drept, sa faci stagiul pe langa un avocat bun, sa dai examen sa intri in barou si de aici... noroc, bafta, munca si... pile

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie in primul rand sa inveti, sa ai un dram de noroc, si pe cineva care sa te sprijine.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa procuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Primul pas trebuie făcut la Facultatea de Drept, apoi te înscrii frumușel la Institutul Național de Magistratură București. Aici urmezi o pregătire continuă pe o perioadă de 2 ani, dai exemenul de definitivat pe profesia de magistrat (procuror/judecător).
Pentru informații privind perioada de concurs și actele necesare întocmiri dosarului le afli de la Tribunalul de pe raza unde locuiești.
Mult succes, d-le procuror.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai bani si relatii, si sa te mai duca si capul ca de procurori sau judecatori vai de mama lor nu ducem lipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine am intereseaza acelasi lucru. happy

| KubetiiOO a răspuns:

Si trebuie sa dai la drept

| nicoleta_5825 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept, dupa care cursurile Institutul national de magistratura, care tine 2 ani

| euu03 a răspuns:

Sa pui mana pe carte. Asta da meserie nu poti sa iti permitii sa treci ca gasca prin apa ( ca la alte facultatii unde te duci si dai banu ) Parerea mea. big grin Dar daca vrei sa aflii mai multe despre cum ai putea sa ajungi procuror intereseaza-te.

| kake a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept. Apoi dai examen la magistratura si mai ai 2 ani (de scoala in care iei si un salariu). In acesti doi ani te poti hotari si daca vrei sa te faci procuror sau judecator.

Si nu, nu ai nevoie de pile ci doar sa inveti. Acum exista chiar un deficit de procurori asa ca nu e foarte greu.

| kake a răspuns:

@moiadaniela magistratura nu are nici o legatura cu avocatura, ba chiar nu poti fi magistrat (procuror, judecator) si in barou (avocat) in acelasi timp.