| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii investigator financiar? Trebuie sa faci facultate? Cat de grea/usoara este aceasta munca?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama "auditor financiar" cel care audiaza si investigheaza contabilitatea si finantele unei companii.
Un asemenea auditor poate sa fii terminat o facultatea de economie, sau finainte banci pe profil de contabilitate.
Se va cere si un Masterat in domeniu, ca deh, in zilele noastre cu cat ai mai multa scoala cu atat ai sanse mai mari sa iei posturi de control si audit.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult, putem vorbi putin si in privat?

| sierra1 a răspuns:

Https://www.wall-street.ro/......rivat.html

aici zice despre cei privați la care mai pui tu sufixul financiar

| johnnny123 a răspuns:

Pe bune acum, tu chiar ai de gând să iei la rând toate meseriile din lume și să întrebi "cât de grea este și ce trebuie să faci"?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Studii de specialitate și un post de expert la o Judecătorie în domeniul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai fost deja la două facultăți și ai renunțat la ambele. De ce vrei să te mai chinui? De ce te ferești atâta de muncă?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu am fost la 2 facultati, am facut intrerupere de 2 ori la facultatea de Drept si acum am renuntat, dar nu am facut alta facultate...si zi-mi si tu mie cine te angajeaza fara facultate la ora actuala, mai ales pentru ce sunt eu potrivita. Tocmai am facut teste de orientare profesionala, inteligenta emotionala d-astea si a iesit ca is Buna de relatii cu publicul, in domeniul financiar si contabil, domeniile securitatii si sanatatii in munca, domeniul investitiilor, asigurarilor si reglementarilor fiscale. De asemenea is buna si de bibliotecara.De aici da-mi tu idee ce sa fac, incontro sa ma indrept, te rog!

| Solann a răspuns:

Nu doar ca iti trebuie o facultate in domeniu dar trebuie sa fii si expert contabil. Adica inca ceva scoala dupa facultate.
Or sa sara haterii. Fosta mea sefa a muncit pe branci invatand si dand examene ca sa ajunga acolo.

| BeingSelfless a răspuns:

Dacă te referi la analist financiar sau audit financiar, da, îți trebuie facultate. Mai întâi, licența specializată pe finanțe și bănci SAU pe contabilitate, și pentru mai bune șanse, un master relevant pentru audit financiar și piețe financiare, bancare etc. Pe urmă, mai sunt cursuri profesionale de specialitate care ți-ar cere diploma de master sau doar licența, dar și ceva ani de experiență în domeniu.
Nu știu la ce te referi prin "investigator financiar", ar putea indica și ideea în care ai putea urmări facultatea de drept, dar pe specializare de economie, comerț și/sau finanțe.
Dar de regulă este un job foarte dificil. Nu numai că trebuie să cunoști multe aplicații de specialitate și de aplicat tot felul de formule, dar trebuie să știi și părțile legale din acest job (Naționale și Europene), plus relația cauză-efect din trecut și prezent, și pentru viitor; ce impact ai tu în acest domeniu sau ce impact are firma X sau mai multe firme din acest domeniu. Este un job serios, foarte dificil, dă bătaie de cap tuturor, iar mulți schimbă domeniul sau o i-au mai ușor după o vârstă (40-60 de ani), dar cariera din acest job este foarte respectată datorită statului pe care îl conferă, aproape ca și doctorii sau oamenii de știință; se câștigă mulți bani, fie cinstit, fie pe combinații; de regulă este un job sigur care nu poate fi schimbat de AI, prea curând.