Întrebare recomandată | NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii paramedic(medic de ambulanta)?

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cursuri.
Paramedic nu inseamna medic de ambulanta laughing
Esti ceva intre asistent si infirmier.
Nu administrezi tu tratamente oricum, asistenta se ocupa.
Tu ajuti la descarcerari, resuscitezi eventual, acorzi primul ajutor gen o gravida scoasa din casa iarna pe timp de viscol/nameti adusa din sat cu ambulanta pana la spital -> o monitorizezi pana ajunge la spital.
Oricum ca paramedic te duci cu SMURDU mai mult la accidente.

| Yuoia a răspuns:

Iar ca sa devii medic la ambulanta, faci 6 ani de medicina si specializare in medicina de urgenta. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| EuSuntOmul a răspuns:

Salut! Poti face o aplicatie pe website!