| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faci in cazul in care tiai pierdut cartea de munca? va multumesc

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca intamplator ai pierdut cartea de munca, trebuie sa mergi la toate societatile unde ai lucrat, pentru a lua adeverinte prin care se se scrie perioada cat ati lucrar acolo. În baza acestor adeverinte se intocmeste o noua carte de munca la camara de munca.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Dai anunt la Monitorul Oficial declarand-o nula.
2. Iti iei apoi adeverinte de la fiecare angajator la care ai lucrat, de la oficiul de somaj daca ai fost somer.
3. Acestea se duc la actualul angajator, daca esti angajat, sau la Inspectoratul Teritorial de Munca, daca nu esti angajat, sa-ti reconsituie cartea de munca.

| EUSIATIT a răspuns:

Trebuie sa o dai ca pierduta in monitorul oficial deci sa nu mai fie valabila [nula] apoi la fiecare institutie o adeverinta cu vechimea sa poata fi oerata in alta carte de munca,, cam greu.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa mergi la toate societatile la care ai lucrat sa iti dea adeverinta, apoi cu adeverinta (adeverintele) la Inspectoratul Teritorial de Munca sa soliciti in baza unei cereri eliberarea unei noi carti de munca.

| Silvia a răspuns:

In cazul in care ai pierdut cartea de munca, trebuie sa mergi la Inspectoratul Teritorial de Munca cu adeverinta de la fiecare angajator la care ai lucrat si se va rezolva acolo.Succes.

| mioara a răspuns:

Te duci la toate locurile de munca unde ai lucrat sa iti dea o adeverinta si iti faci o alta carte de munca.