| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut cartea de munca ce trebuie sa fac sa-mi eliberez alta cu aceeasi vechime pe ea?

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nu poti decit daca mergi la firmele la care ai lucrat si sa ti dea adevetinte pe care le pastrezi si abia la pensie iti calculeaza vechimea. da o pierdita poate cineva a gasit o si toa da ca oricum nu are ce face cu ea. succes

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ai nevoie de adeverinte de la fiecare loc de munca din care sa rezulte perioada cat ai fost angajat, salariul si sporurile avute.Cu ele te prezinti la ultimul loc de munca (daca mai lucrezi) sau la Fortele de munca si soliciti eliberarea unei noi carti de munca.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este foarte dificil.Trebuie sa faci cereri la toate firmele la care ai lucrat si sa ceri adeverinta de vechime si salarii.si cu ele sa mergi la ITM sa-ti elibereze un duplicat al cartii de munca.Carte de munca ti-o elibereaza si fara adeverinte, daca acum esti angajat, si poti sa le aduci ulterior spre completare.