| Prezidentul a întrebat:

Ce trebuie sa invat pentru medicina si cat la % conteaza chimia?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Biologie clasa a XI-a și chimie.
Ai de învățat, nu te juca cu viața omului și respectă actul medical.
Pa, pa.

| Prezidentul explică (pentru Legiuitoarea):

Mersi pentru raspuns, sti cumva care castiga mai mult dintre un pompier si un medic? Am auzit ca ajungi medic generalist in 10 ani sau mai mult si ca nu se prea merita, este adevarat?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La fac. de Medicina generala si Medicina dentara din Bucuresti, concursul de admitere include doua discipline :
1. Biologie-obligatoriu
2. Chimie sau fizica -la alegere.
Proba de examen consta din 100 de intrebari din care 60 sunt pentru biologie si 40 pentru fizica sau chimie.Fiecare intrebare are un singur raspuns corect( materializat prin completarea integrala a casutei corespondente)pentru care se acorda 1 punct. Punctajul maxim al probei de concurs este de 100 de puncte.Candidatii sunt admisi in ordinea descrescatoare a punctajului probei de concurs si in limita locurilor scoase la concurs.

| kyliejenner a răspuns:

Depinde in ce oras vrei... fiecare e diferit

| CodrutEnergy a răspuns:

Vezi aici exact si manualele( se da garantat doar din alea, virgula cu virgula)
http://www.umfcaroldavila.ro/......4/medicina

40% conteaza chimia pentru admitere, mai incolo mult mai mult asta daca vrei sa fii un medic performant nu unul de duzina.