| Andrei123Aa a întrebat:

La ce facultati de medicina nu se da admitere la chimie?
Sau in ce domenii(medicina) nu imi trebuie chimia?

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

La facultatea de biologie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Chimie iti trebuie. Nu ai cum sa te faci medic fara sa stii chimie, sau cel putin bio-chimie.
Dar daca te referi doar la admitere, se da obligatoriu la biologie si la alegere fizica sau chimie. Cel putin in Bucuresti asa, nu trebuie neaparat sa dai chimie, dar sa stii ca fizica e grea

| WhiteLife a răspuns:

La Oradea nu se da. Și nu te stresa prea tare cu chimia la medicina, ai biochimia și posibil încă o materie legate de chimie, dar nu sunt imposibile.

| Denisa0954 a răspuns:

Stiu ca la mai toate facultățile de medicină ai de ales intre chimie si fizica

| iamprettybored a răspuns:

Mi se pare că doar la Tg Mureș e admitere la Medicină dintr-o singură materie la alegere (fie chimie fie biologie, dar manualul lor e mult mai stufos). La Carol Davila din București și la Umf în Iași se poate alege fizica ca a doua materie în loc de chimie.

In facultate nu vei face chimie decât în primul an. Foarte multe specializări nu au prea mult de-a face cu chimia, ai de unde alege.
Dacă vrei cu adevărat medicină și asta te pasionează, gândește-te că până la urmă chimia ne alcătuiește, este o parte din noi, încearcă să înțelegi că e necesar să înțelegi și partea aceasta ca să fii un medic bun.