| Neoriginalitate a întrebat:

Ce trebuie sa urmez dupa liceu pentru a deveni psihiatru? Am auzit ca medicina. Dar vreo o explicatie detaliata. Eu sunt pe un profil de stiinte sociale in clasa a doispea. E prea tarziu oare? Vreau sfaturi va rog!

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

De ce nu continui cu psihologia? Inveti neuropsihologie din anul I. La medicina nu cred ca ai sansa asta. In anul II faci psihopatologie si traumatologie (psihologica). In anul III faci psihoterapie. - valabil pentru UniBuc.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa termini medicina si dupa sa-ti faci un rezidentiat in psihiatrie. Psihiatrii sunt in primul rand medici.
Nu inteleg ce explicatie vrei.

| DeeaMarry a răspuns:

Da, e mult prea tarziu, avand in vedere ca tu nu ai mai facut chimie/biologie de pe clasa a 10-a.
Eu am fost la mate-info si aveam colegi care, in ciuda faptului ca am facut la scoala chimie si biologie, au facut meditatii de pe clasa a 11-a pentru a putea intra la medicina. Unii nu au reusit nici asa.
Si da, trebuie sa termini medicina pentru a deveni psihiatru.
Te poti orienta insa spre psihologie. Si acolo o sa faci multa biologie, insa iti va fi mult mai usor.

| Neoriginalitate explică:

Am vazut cum e cu psihologia in Romania. Imi place psihologia. Dar nu cum e in Romania organizata. Am aflatca am ocolega care din a doispeaafacaut meditatii si a intrat la medicina lao facultate foarte buna. Oricum. Mersi pentru raspunsuri.