| Anahiteamo a întrebat:

Cine imi poate da informatii in legatura cu meseria de psiholog criminalist? Vreau sa stiu totul despre ea.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Despre cum poate ajunge un tanar sa obtina aceasta specializare si sa lucreze in domeniu iti spune Tudorel Butoi din interviul caruia citez :
"Pentru a putea intra în structurile specializate în acest domeniu, este necesară formarea anumitor competențe, care pot fi realizate prin aplicarea la masterate de psihologie judiciară, criminalistică, științe forensic. După realizarea acestor competențe, este necesar să iei un concurs, organizat de unitățile polițienești, prin angajare din așa-zisa sursă externă. Deși pentru o perioadă de timp această modalitate de angajare a unor specialiști s-a dovedit a fi validă, în ultima perioadă asistăm la angajarea specialiștilor din sursă internă. Acest lucru este posibil datorită specializării polițiștilor, devenind absolvenți de Drept, de Psihologie, ai Politehnicii. Această variantă este îmbrățișată în prezent, deoarece Ministerul de Interne nu mai este nevoit să obțină noi surse de finanțare necesare plătirii specialiștilor încadrați din sursă externă, polițiștii specializați în anumite domenii fiind mutați dintr-o structură într-alta, funcția și salarizarea rămânând neschimbate." - Vezi sursa citatului: http://eurojust.ro/......njustitia/