| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Cineva care a intrat anul asta la facultatea de informatica din Iasi?
Am niste intrebari.
M-am documentat putin si am vazut ca in caz ca nu am facut informatica in liceu va conta media de la bac 50 % si 50% un examen care-l voi da la ei din c++ sau mate(corectati-ma daca gresesc, nu sunt foarte sigur de informatii). eu as vrea sa dau la mate insa sunt pe profil economic si... fac m3 aici (desi mi se pare un m2 ce fac eu ). Acum, ce vreau sa intreb. Daca la m3 as sti de 10 la bac, ce sansa as avea la acel examen de la facultate care e de m1? Stiu ca sunt foarte mici, stiu ca am nevoie de pregatire. Insa vreau sa intreb. E o diferenta mare?
Cat despre programare. asta ma pasioneaza. aproape un an am invatat despre web development si acum studiez java si android studio ( singur desigur ). Insa vreau sa ma gandesc la viitor, vreau sa intru acolo neaparat si vreau sa ma pregatesc din timp. De aceea intreb, daca stiu de 10 la bac la m3, cam de cat voi face la m1 laughing? de cata pregatire voi avea nevoie pentru a face fata? cam cu ce note se intra acolo? cum este atmosfera acolo? in caz ca nu intru la info, as avea vreo sansa la autonomica si calculatoare?
Multumesc anticipat, funda!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca stii m3 de 10 posibil sa scoti un 6 pe la m1, depinde de tine cat te pregatesti singur. Oricum, nu admiterea va fi prolema ci matematica care o vei face in primul an mai ales.

la AC e aceeasi mancare de peste, doar ca faci ceva mai multa matematica

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru suntserios):

Nu ma intereseaza cata matematica fac, la mine problema e ca nu ma pot transfera la mate-info din cauza ca profilul ala in orasul meu e praf si mai rau imi fac.

| suntserios a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Pai cum sa nu te intereseze cate matematica faci? Se face matematica serioasa de M1 si daca nu ai bazele din liceu o sa iti fie extrem de greu

| CodrutEnergy a răspuns:

Eu zic ca ai putea sa recuperezi, la ce nivel e bacul acum, nici la m1 nu mai e greu cum ar trebui sa fie.
Dar sa stii ca de obicei examenel de admitere la facultate sunt peste nivelul bacului si mai ales la facuktatile de mate-info examenul de mate e greut, adica nu se cer doar probleme standard algortimice ca la bac, ci si demonstratii, chestii ce presupun un rationament mai complex.
Nu vreau sa te descurajez, dar pune-te pe treaba daca vrei, intereseaza-te daca exista modele de subecte pentru admitere, daca nu faci fata singur, eventual apeleaza la meditatii.