| anonim_4396 a întrebat:

Conteaza mai mult conduita sau performanta la locul de munca?
Acum un an, eu si inca 3 persoane faceam naveta la locul de munca. Distanta era de 50 de km iar naveta era decontata de catre angajator.
O luna am lucrat acolo.
Soferul, care era in acelasi timp si un om cu experienta si vechime in domeniul unde lucram, a avut o atitudine badaraneasca inca din prima saptamana. I-a vorbit urat uneia dintre colege, facea pe seful, afisand o atitudine de superioritate.
Penultima zi, cand sa urce in masina, a strigat ceva batjocoritor la adresa institutiei, fiind auzit de cateva colege.
A doua zi, am fost chemati noi, navetistii, in biroul sefului si ne-au facut lichidarea si concedierea, pe motiv ca nu-si mai permit sa plateasca benzina pe naveta.
Dupa ceva timp, aflu de la niste ex-colege care inca lucreaza acolo, ca datorita colegului-sofer ne-au concediat, ca a trebuit sa sufere 3 persoane din cauza uneia singure. Chiar managerul a confirmat ca, conduita unuia dintre noi a fost una nepotrivita.
Stiu ca mai exista neintelegeri intre angajati la un loc de munca, dar totusi nu se ajunge la concediere.
Totusi, de ce in cazul de fata, atitudinea colegului i-a deranjat atat de mult?
De ce nu au tinut cont de vechimea lui?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oamenii trebuie să realizeze că oricâtă vechime au sunt foarte ușor de înlocuit. Una e să nu vă înțelegeți între voi, alta să faceți firma de râs în public. Probabil șeful ține la prestigiu/imagine sau doar a fost jignit. Până la urmă, dacă urăști atât de tare locul de muncă încât te apuci să înjuri, de ce să te țină? laughing I-au făcut un bine. Nu trebuia să vă bage și pe voi în asta, dar probabil a crezut că-i împărtășiți opinia și n-a vrut să-și complice viața cu voi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca in ziua de azi vechimea nu mai conteaza cum conta pe vremea comunismului, acum primeaza profesionalismul de care dai dovada, comportament exemplar, vocabular la fel, loialitate, seriozitate samd.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta trebuie sa i l intrebi pe fostul șef de ce, el stie motivele pentru care v-a dat afara, noi nu stim nu am fost cu voi in aceiasi institutie, mergi inapoi la fostul sef si spune i ca tu nu ai niciolegatura cu colegii tai si nu trebuia din cauza unui coleg cu gură mare sa te dea afara, vezi poate seful te intelege si te reprimeste inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Welcome to Capitalism, baby.