| asperger3 a întrebat:

Ce inseamna preaviz la locul de munca?
Gen preaviz de concediere/demisie.
Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de demisie este o perioada de timp in care angajatul mai trebuie sa lucreze, daca angajatorul o cere.
In caz de concediere este o perioada in care angajatul mai poate sa lucreze, dupa ce angajatorul l-a concediat, bineinteles daca mai vrea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E termenul pe care trebuie sa il lucrezi de la momentul demisiei / concedierii pana in ultima zi de lucru. Termenul e de 20 zile pentru pozitii executie, 45 pentru pozitii management

| SandraEve a răspuns:

Un termen de cel mult 20 de zile, daca nu ma insel, care trebuie respectat pana la plecarea definitiva de la locul de munca. Acesta trebuie respectat in mod obligatoriu conform codului muncii