| 1Chris1 a întrebat:

Daca am primit un preaviz de concediere colectiva de la locul de munca, iar altii care nu au indeplinit conditiile de concediere nu au primit as putea sa fac ceva? Adica sa ma adresez in instanta? Sau ce as putea sa fac?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa instantei dar nu o sa rezolvi nimic, daca patronul a respectat prevederile Codului muncii.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu au îndeplinit condițiile de concediere, ce poți face tu la instanță?
Cererea ta va fi respinsă ca nefondată!
Îmi pare rău.
Certificatul medical este singurul act care ține "pe loc" concedierea, doar în interiorul actului medical.
Pa, pa.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Iei medical

| 1Chris1 explică (pentru FABULOSUL6000):

Preavizul e pe 20 de zile, ce rezolv cu medicalul?

| FABULOSUL6000 a răspuns:

O freci in alea 20 zile pe banii firmei

| lucifer12345678 a răspuns:

Depinde de criteriile puse de angajator pentru concediere.
daca crezi ca esti neindreptatit, adica altii meritau si tu nu adreseaza-te instantei si vei avea castig de cauza.
cunosc persoane care au patit asta si au castigat.
pe langa ca au fost angajati inapoi, au primit si drepturile banesti pentru perioada cat a durat procesul.
fii increzator