| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Conteaza profilul absolvit la liceu cand dai la o facultate? Sa inteleg ca in principal conteaza sa ai bacul si atat? Explicati-mi va rog.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profilul liceului absolvit te poate ajuta la admitere, dar importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

| rem1x70 a răspuns:

În principiu trebuie să ai doar bac-ul luat, însă dacă vrei să faci o facultate din domeniul profilului pe care l-ai terminat, îți va trebui o notă destul de mare la bac dacă vrei să intri la fără taxă. Există facultăți unde intri doar pe bază de dosar și trebuie să ai o medie destul de mare la bac, dar mai sunt și alte facultăți unde se intră pe bază de examen și acolo nu trebuie decât să ai bac-ul luat.

Răspuns utilizator avertizat