| UraniumTm a întrebat:

Vreu si eu sa stiu daca la admiterea la facultate conteaza ce liceu am absolvit....sau conteaza numai mediile?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Umm, cred că te referi la ceva diferit față de ce ți s-a răspuns deja. Nu, nu contează liceul. Poți fi de la un liceu de prestigiu sau un liceu de duzină, doar media se va lua în considerare. Oricum, la admitere treaba e mai complicată. Poți da examen de admitere, sau pot conta mediile de la bac și cele din liceu. Așa că...

| UraniumTm explică (pentru Raul9004):

Exact ce doream sa stiu ...multumesc mult.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Conteaza si ce liceu ai absolvit ---spre exemplu, nu poti da admitere la facultatea de electrotehnica daca ai absolvit un liceu din filiera teoretica sectia uman--- in acest caz, la facutate vei avea nevoie sa cunosti multa matematica!
Legat de partea a doua a intrebarii, in viitorul apropiat, concursul de admitere la facultate nu va mai fi un concurs "de dosare"( la care contau media de la bacalaureat, in combinatie sau nu, cu media/anii de liceu la o materie)--- se preconizeaza un adevarat concurs in sensul unui examen de verificare a cunostintelor dobandite in anii de liceu la una sau doua materii de concurs( depinde de facultate). Astfel, candidatii care vor avea note mari la probele de examen vor ocupa unul din locurile scoase la concurs( in ordinea descrescatoare a notelor si in limita locurilor la facultatea respectiva).