| hhhdhdhdhd a întrebat:

Credeti ca ar fi o decizie buna ca la varsta de 19 ani(dupa ce am terminat liceul) sa plec in strainatate la munca?-sa numai fac facultatea acum? vad multi oameni care stau in Romania, termina o facultate apoi merg in strainatate pentru a munci(nu in domeniul in care au terminat facultatea)
sau credeti ca ar fi mai bine sa fac facultatea(3ani) apoi sa plec in strainatea la munca?
vreau sa stau acolo 2-3 ani.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca termini studiile in Romania poti pleca in strainatate sa lucrezi dar nu iti accepta diploma pentru ca pana o legalizezi si rezolvi treaba dureaza cam 2 ani... si oricum in strainatate e greu de gasit un loc de munca sa nu crezi ca e mai bine can tara numai ca salariu e mai acceptabil. Termina studiile mai bine in tara si vezi ce faci

| GossipGirl_2226 a răspuns:

Fa facultatea aici apoi du-te in ce tara vrei tu fa masteru acolo si dupa aia o sa iti gasesti o slujba buna.Nu cred ca vrei sa culegi capsuni in Spania deci invata daca vrei o slujba buna si banitongue

| FreeStyle_6834 a răspuns:

Faci facultatea scumpo si apoi mergi peste hotare, daca te duci acum peste hotare o sa/ti para foarte rau mai apoi,! Dar totusi decizia iti apartine! stiu ca te/ai saturat de invatat da trebuie!

| andr33a_5009 a răspuns:

Ramai si fa o facultate te va ajuta

| CPR a răspuns:

Fa facultate si dupa aia pleci la munca in strainatate poti castiga acolo cel putin 2000-3000 euro/luna daca ai studi superioare

| scumpik a răspuns:

In primul rand este decizia ta si viata ta noi nu putem decat sa ne spunem o parere. Deci daca cei care fac facultate nu-si gasesc locuri de munca sau isi gasesc foarte greu si trec prin greutati gandeste-te cum va fi pentru cei fara facultate... mult mai dificil. iar crede-ma ca daca acei oameni care au terminat o facultatea iar acum sunt nevoiti sa mearga in alta tara sa munceasca ca ceilalti oameni cu studii mai putine ar fi ales o facultate care le putea oferi un loc de munca mai sigur nu ar fi patit asta. cum ti-am zis si prima data este decizia ta ce o sa faci. succes in continuare!

| 11vladutz90 a răspuns:

Ar fi mai bine sa o termini deoarece...acum daca vei pleca, vei mucii, nu cred ca o sa iti mai arda atunci, dupa ce vei veni, sa mai faci 3 ani de facultate.asa ar fi cel mai indicat. sa o faci acum

| bobo_1770 a răspuns:

Eu iti recomand sa faci facultatea iar apoi sa cauti in strainatate un loc de munca in domeniul unde ai terminat (cat esti in tara) si apoi sa te duci la munca.

| NuStiuNume a răspuns:

Eu zic sa faci facultatea si dupa poti pleca in strainatate

| cosmin1313 a răspuns:

Incearca sa faci o facultate, caci te ajuta foarte mult in viata, daca nu iti place sa lucrezi in Romania, dupa ce termini facultatea poti sa te duci in orice alta tara doresti.
Succes!

| criss2912 a răspuns:

Esti tnara. Da, e bine sa faci o facultate dupa terminarea liceului. Dupa terminarea facultatii e recomandat sa profesezi in domeniu. Poate faptul ca vei avea o facultate iti va da posibilitatea sa gasesti un servici bun.Sau vei pleca afara sa poti profesa pe banui mai frumosi.

| simonammm a răspuns:

Daca termini facultatea si cistigi minimul pe economie nu rezolvi nimic, daca ai bani termina facultatea daca nu mergi in strainatate stringi bani si o termini mai tirziu.