| giulianito a întrebat:

ce parere aveti despre profesia de stomatolog! acum am abia 16 ani dar vreau sa devin in viitor! problema e ca e mult de invatat merita aceasta? multi zic ca peste citiva ani aceasta profesie nu va mai fi la fel de buna ca acum si bine platita! ce credeti voi?

3 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

Atata timp cat oamenii vor avea dinti, medicina dentara va invarti multi bani. Vreau sa te anunt ca pentru orice directie din care vrei sa scoti bani trebuie sa inveti zdravan. Din pacate nu poti avea o meserie bine platita pentru care sa nu te zbati deloc, niciodata. Asa ca, alege-ti domeniul pentru care esti dispus sa depui cel mai mult efort pentru a deveni cel mai bun si e imposibil sa nu faci bani din el. Cat despre stomatologie, nu-ti face probleme. Un profesionist va castiga intotdeauna mult mai bine in orice domeniu decat cineva care face o meserie pentru ca "asa crede ca va face multi bani". Motivatia trebuie sa preceada banii, niciodata invers! Succes!

| Justmed a răspuns:

Este mult de invatat si da, s-ar putea ca aceasta meserie sa isi piarda importanta pentru ca vor fi foarte multe cabinete dar nici problemele dentare ale oameniilor nu se vor opri sa apara!

| 0rlando a răspuns:

Stomatologia devine o profesie din ce în ce mai bine plătită și la noi în țară, cât despre învățat, fii sigur că e mult de învățat, doar e o facultate de medicină, dar nu asta contează. Important este să-ți placă, să ai aspirație la meseria asta, altfel nu reușești să treci primul an, mai ales că se face medicină generală la început și va trebui să faci practică pe cadavre.