| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca merita sa urmez facultatea de psihologie? M-ar atrage profesia de psiholog, insa ma gandesc si la inconveninte. De pilda salariul mic, in cazul in care nu ai un cabinet privat. Si apoi, va rog sa imi raspundeti sincer, cati dintre voi ati apela la un psiholog daca ati avea o problema?

Răspuns Câştigător
| sellenaD a răspuns:

Salut! eu cred ca merita doar daca iti place pentru ca trebuie sa stii cu 3 ani de psihologie aproape ca nu te poti angaja trebuie sa faci un master de ex psihologie clinica sau psihologia muncii depinde ce vrei, daca vrei sa devi psihoterapeut mai trebuie sa faci cam 4 ani niste cursuri la Consiliul psihologilor unde din cate stiu poti sa te inscri inca din timpul facultatii doar sa ai deja acumulate anumite cunostinte.In Romania e greu sa gasesti de lucru in orice domeniu asa ca sfatul meu e sa faci ce iti place,dar daca alegi psiholoogia te asteapta un drum destul de lung si nu prea usor.App de cati ar apela la psiholog, e adv nu f multi, dar e pacat pentru ca multa lume chiar foarta ar avea nevoie de ajutor in rezolvarea unor probleme. Sincer consider ca e o facutlate buna nu doar pentru a deveni psiholog ci pentru a putea sa ai u in primul rand o viata buna ...in sensul ca dupa terminarea facultatii poti sa faci alta sau sa iti dezvolti o afacere,in relatii cu pr, familia, cum sa cresti un copil...Iti urez multa bafta! sper sa te fi ajutat :*

1 răspuns:
| Lore981 a răspuns:

Daca te atrage aceasta profesie ar trebui sa faci asta, deoarece e o cariera si chiar ai putea sa iti deschizi un cabinet privat daca ai potential. Daca as avea o problema eu m-as duce la un psiholog. Funda?happy