| Jinkus213 a întrebat:

Credeti ca biochimia este o specializare de viitor?

Credeti ca peste cativa ani vor fi mai multe joburi in domeniul industriei farmaceutice/ sanatate in Romania? Deoarece as vrea sa urmez facultatea de biologie si as vrea sa lucrez in domeniul de cercetare dar nu prea gasesc joburi, de aceea intreb.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca tu asta vrei du-te, nu-ti mai face probleme din astea ca n-ai de unde sa stii ce va fi peste cativa ani. La cate farmacii sunt acum, peste tot, si se cumpara pastile in prostie, n-are cum sa dispara industria.

| Donsavas a răspuns:

Da,cu siguranță este un domeniu de viitor si bine plătit in prezent in tarile bogate. Facultatea de biochimie sau farmacie, cu specializarea farmacologie iti recomand. Este studiul medicamentului. Practic, creezi noi tratamente. Sunt atatea droguri sau derivate hormonale ce ar putea fi folosite in medicina si inca nedescoperite.

| Anon31241212 a răspuns:

Cand iti place ceva nu trebuie sa te gandesti daca e de viitor sau nu. Fa o pur si simplu. Nu te gandi la salariu sau mai stiu eu ce. De specialisti e nevoie in toate domeniile si mai ales de specialisti pasionati.

| seularts a răspuns:

Problema domeniului in care vrei sa te bagi tu nu se leaga de faptul daca e de viitor sau nu. Se leaga de faptul daca vei prinde un proiect finantat sau nu. Sunt multe proiecte in domeniul respectiv cu un potential fantastic insa putini se inghesuie sa le finanteze concret! Daca faci un proiect benefic umanitatii si firmele farmaceutice nu pot profita din asta poti sa iti iei adio de la cariera!