| AuricaMircica155 a întrebat:

Credeți ca se poate trai cu 1600 lei ca si tanar in Bucuresti? Fara obligatii, fara chirie de platit, doar utilitatile.
Dupa cat timp se poate considera experienta sa o trec pe cv? Adica dupa cat timp de munca pot trece pe cv ceea ce am facut sa se considere experienta

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Credeți ca se poate trai cu 1600 lei" dacă o să mănânci doar covrigi, cred că da

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa traiesti, daca nu ai alte vicii (ca tigarile de exemplu).

Legat de CV, nu iti trebuie un anumit timp pentru asta. Unde lucrezi acum, sau ce faci, poti sa pui ca data de incepere ziua in care ai inceput.
Intre timp, cand vrei sa iti pui CV in alta parte, ii faci o actualizare a ce ai invatat tu in acest timp.
Iar angajatorul o sa vada ca tu din data aia pana in prezent lucrezi. Si face si el calculul cat timp este de atunci, nu trebuie tu sa ii scrii exact anii. Asta cu timpul de exeperienta este mai mult de completare pe undeva, verbal sau scris.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu conditia sa nu fii fumator si sa nu ai nici masina. happy

| Frank51 a răspuns:

Poti trai cu orice venit, problema este faptul ca avem fite in ziua de azi si ne luam iphone 11 in leasing desi acasa mancam paine cu pateu.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Poti trai cu orice venit?

Mai bine zi ca poti sa te chinui sa supravietuiesti cu orice venit

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

M-am referit la faptul ca dintr-un venit mic dar constant se poate trai decent. Apoi am spus ce prostii fac oamenii de ajung sa se chinuie sa supravietuiasca, doar un exemplu dintr-o multitudine.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Eu zic ca dintr-un venit mic supravietuiesti, nu traiesti decent

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Acel decent inseamna altceva pentru fiecare.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Mnu, lux inseamna diferit pentru fiecare, decent e decent pentru toti.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Hm, la mine decent inseamna sa ai o locuinta, sa iti poti platii facturile, sa poti manca indeajuns si sanatos, sa nu ai datorii la nimeni. Deja masina mi se pare un bun care nu este necesar(decat in situatii care o cere, naveta etc).

Tu cum vezi decenta asta?

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Asa o vad si eu, doar ca astea nu le obtii dintr un venit minim

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Plus masina e un necesar daca vrei decenta...

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Eu cred ca la limita da. Nu stiu pe nimeni sa aiba chiar salariul minim(1350), toata lumea are macar 1500, si oricum la cupluri este alta poveste. Daca e sa luam cazul celui care a pus intrebarea eu zic ca poate trai decent cu 1600, daca locuieste la parinti.

Eu am renuntat la masina, la vacante, la orice moft inutil(doar telefoane mai cumpar dar le dau retur) si pot chiar sa imi adun bani dintr-un salariu part time.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Da, dar vezi tu asta inseamna ca tu nu duci un trai decent. Un trai decent implica o vacanta, implica un mic moft din cand in cand, un mijloc de transport samd.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu, eu sunt multumit si mi se pare decent, asta nu inseamna ca n-am bani, si nu inseamna ca sunt zgarcit, ci doar faptul ca am niste planuri... De ex luna viitoare imi voi pune aparat dentar care costa 6000 de lei, + inca vreo 4000 de lei pe parcursul a 2 ani, si nici asta nu e moft, e ceva ce tine de sanatate, si da, majoritatea banilor sunt munciti de mine.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Frank51):

Nu e buna painea cu pateu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Depinde ce fel de piine si ce fel de pateu! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca esti pisică, cred că da!

| johnnny123 a răspuns:

Sunt doua intrebari diferite, sau este o singura intrebare?

Ca dupa cum te-ai exprimat se intelege ca vrei sa-ti treci in CV faptul ca ai trait din 1600 de lei in Bucuresti.

| Dandinelle a răspuns:

Depinde de definitia ta de trait decent si cum iti gestionezi banii: sa-ti permiti sa pui bani deoparte sa faci vacante si sa mananci in oras din cand in cand, la un film...atunci sunt calcule mai mari. Daca gatesti, primesti pachetel, mai stai cu cineva cu care imparti mancarea, (deci poti gati mai mult, nu trebuie sa cumperi portii mici de diferite ingrediente care ar costa mai ieftin en-gros), cand iesi nu prea cheltui, nu mergi la comparaturi de distractie atunci poate merge.
Legat de CV mereu am pus experienta care a fost de cel putin 3 luni si mereu am scris cam tot ce am invatat si facut la firma/proiectul respectiv. Ideea e ca angajatorul sa fie atras de cv-ul tau de la prima privire.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Daca esti singur (nu ai prieten/a - nu locuiesti cu ea) si locuiesti cu parintii, cu 1600 de lei traiesti decent, avand in vedere ca nu trebuie sa platesti facturi si ce mai tine de casa. Daca locuiesti cu prietenul/prietena, atunci cu 1600 de lei, supravietuiesti de pe o zi pe alta.

In Cv, iti poti trece ca experienta locurile de munca anterioare (in caz ca ai mai lucrat) sau locurile unde ai facut voluntariat (daca ai facut) - oricum voluntariatul da extrem de bine intr-un Cv (daca esti tanar/a)

| AuricaMircica155 explică:

Fara masina si fara pretentii... strict doar mancare si cate o haina ma refer... nu fumez, n am alte vicii