| Mihai_Baiatu_1999 a întrebat:

Credeti ca un profesor introvert poate fi cool pentru elevi? Raspundeti doar daca stiti ce inseamna introvert.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Da, am colegi profesori introveriți care sunt iubiți și apreciați de elevii lor. Atât timp cât își cunosc materia foarte bine și o predau pe înțelesul copiilor, cât au cultură generală și o viziune transdisciplinară asupra materiei predate, cât sunt organizați, corecți la notare și își respectă și iubesc elevii, vor fi, la rândul lor, respectați și iubiți de elevi.
Ideea conform căreia la catedră ar trebui să fie doar oameni "cool" și expansivi e doar un mit nefondat. Unii dintre cei mai buni profesori pe care i-am avut în școală sau facultate erau introvertiți; asta nu i-a făcut mai puțin valoroși. Multi dintre actualii mei colegi profesori (suntem un colectiv mare, de vreo 40 de cadre didactice) sunt tot introvertiți, dar asta nu-i împiedică să aibă o carieră didactică frumoasă și plină de satisfacții.

| Mihai_Baiatu_1999 explică (pentru Cameliapantiru):

V-as oferi funda dar nu functioneaza, nu stiu de ce. Va multumesc mult pentru raspuns. Si eu vreau sa devin profesor.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Mihai_Baiatu_1999):

Cu drag! Nu e greu, doar apeși pe forma de fundă din dreptul răspunsului meu și apoi confirmi când te întreabă dacă vrei să declari acest răspuns ca fiind câștigător. Oricum, chiar dacă nu reușești, stai liniștit, nu răspund pentru fundă, ci ca să ajut.
Ce materie ai dori să predai? Ești student sau încă elev?
O seară frumoasă îți doresc!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Introvert nu am auzit. Am auzit doar de cei cei strica limba romana. Avem cuvinte si in limba romana. http://bit.ly/2Gr1qzf
Oricum, profesorul nu trebuie sa fie "cool". Cool inseamna rece si nicdecum ce credeti voi. Trebuie sa fie bine pregatit, sa stie sa predea, sa-i faca pe elevi sa inteleaga si sa aiba tact pedagogic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, depinde cum se exprima si ce glume face.

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In viata nu conteaza sa fi cool ci conteaza sa fi OM, pentru ca in momentul in care am uitat ce inseamna sa fim oameni ramanem doar niste animale cu doua picioare si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine vrea sa invete si-l intereseaza, invata. Profesorul nu trebuie sa se chinuie sa fie cool sau pe placul elevuilor, ci sa-i placa ceea ce face si sa predea bine. Ca raspuns la intrebarea ta: da, poate. Dar nu are rost. Iti recomand filmul Filantropica, dar cred ca toata lumea l-a vazut deja.