| Mihai_Baiatu_1999 a întrebat:

Credeti ca un profesor care se mai balbaie din cand in cand poate face fata meseriei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate face față. Nu mi se pare ceva atât de grav.
Din punctul meu de vedere, nu contează dacă profesorul are sau nu o dicție bună.
Ceea ce contează cu adevărat este felul în care se poartă el cu elevii.
Decât un profesor care urlă și jignește mai bine un profesor puțin bâlbâit dar calm, de treabă și care să își respecte elevii.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

In facultate inveti sa nu te mai balbai, sau sa ameliorezi foarte mult asta. Orice este posibil daca exista motivatie si ambitie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am suplinit in învățământ ca necalificata, si eram din fire emotiva, dar când am ajuns in fata elevilor mi-am făcut curaj așa încât mi-au dispărut emoțiile.Am început la grădiniță, apoi la clasele 1-4, si pe urma la casele 5-8. Am ajuns la concluzia ca copiii considera învățătorul sau profesorul un al doilea părinte si eu una nu i-am dezamăgit.Am lucrat cu ei si după program, la început nu au fost de acord pentru. ca ziceau ei, vor rade ceilalți copii de noi. Dar daca le- am spus ca nu rămân închiși ci facem meditație toți au fost de acord, ba mai mult si elevii buni si foarte buni si-au dorit sa fac si cu ei meditație.Am împărțit clasa in doua grupe si într-o zi făceam meditație cu o grupa si a doua zi cu cealaltă. S-au supărat cadrele didactice calificate pe mine din pricina asta, dar nu am renunțat cat timp am predat la clasa respectiva. Daca dorești sa devii cadru didactic va trebui sa te dedici total acestei meserii si sa iubești copiii, si sa ii consideri prieteni.

| Vikaa a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca ar fi toti profesorii ca si tine, daca nu, macar pe jumatatea ta ar merge toata lumea de drag la scoala si s-ar invata, dar inca sunt multe acrituri comuniste si e trist... Te felicit ca faci astfel incat sa le fie bine elevilor.

| Speranta12 a răspuns:

Vezi filmul In Front of The Class.

| LaraClarice a răspuns:

Da. Poate face fata. Bâlbâiala de cele mai multe ori e cauzată de emoții, mai ales când nu cunoști un lucru.
Cred că un profesor bun, încrezător pe sine, nu va întâmpina probleme din cauza asta.
Iar dacă bâlbâiala,, din când în când" e din cauză fiziologice, genetica... daca profesorul e un bun pedagog, elevii nu vor ține cont de asta.

| fanernest123 a răspuns:

Da, poate face față, desigur happy sunt alte lucruri care contează mai mult