| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Salut, TPU! Vreau sa vad daca va mai regasititi si altii dintre voi in situatia mea! Eu sunt un introvert si ma enerveaza ca mama nu poate sa inteleaga ca eu nu simt nevoia sa comunic mult in general, nu e problema ca nu pot! Indiferent de cat de ori ii explic, ea mereu le spune rudelor mele ca sunt timid! Este foarte agasant! I-au explicat si 2 psihologi ca eu de fapt sunt introvert, nu timid, dar ea tot pe-a ei o tine! Mai sunteti si altii in situatia mea? Care credeti ca este cauza?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu eram foarte timid inainte de a incepe sa lucrez cu homo sapiens, dar dupa ceva timp am ajuns vorbart, desigur si daca ai ce sa discuti cu ei, trebuie sa te pui in locul altuia mereu si sa ii copiezi gesturile si te va place

| SilentRain a răspuns:

Da pai maică ta pur și simplul nu-i capabila sa înțeleagă, fi tu ăla înțelegător și las-o să zică ce vrea rudelor
Nu are nici o relevanță
Și eu sunt introvertita, de acolo mi-se trage și numele

| SelenaTpu a răspuns:

Eu sunt ceva am între. Dar am momente când simt nevoia să îmi petrec timpul doar cu mine și mama mă mai întreabă sa mai ies cu cineva.
E speriată că am trecut prin niște probleme și crede să nu mă mai afecteze și își adu e aminte ca când eram mai tanarastatran mai mult timp cu prietenii.
Dar acum să te întreb ceva și dacă o să îți dai răspunsul o să o înțelegi mama : de ce crezi ca ești introvertit?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru SelenaTpu):

Cu temperamentul te nasti! Eu sunt introvert din nastere!

| SelenaTpu a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Că sunt persoane care devin introvertiti pentru că ajung din cauza anumitor evenimente triste, fără sa își dea seama, ajung să fie mai retrași

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru SelenaTpu):

Este adevarat ce spui, dar persoanele respective tot vor simti nevoia de comunicare si nu se vor simti bine intre o pozitie de retrasi! Un introvert vrea sa fie asa, nu este obligat/determinat neaparat!

| SelenaTpu a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Acum nu e treaba sa o facile ea să înțeleagă că ești introvertit.
Ideea e că tu să înțelegi de ce vrea să fi mai extrovertit, iar ca să aflii, știi răspunsul nu trebuie să fi vreun geniu