| Razvan_Sima_1995 a întrebat:

Cu ce se ocupa un ofiter de informatii operativ?
Cum adica operativ, merge pe teren prin tara si aduna informatii?
sau de ex. se da drept terorist, si aduna informatii din interiorul organizatiei teroriste?
Si va rog frumos daca puteti, nu imi dati raspunsuri la misto.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Du-te aici si te lamuresti:
http://www.sri.ro/

| mixxjim a răspuns:

Operativul e, intr-adevar, cineva care face munca de teren, nu sta intr-un birou si invarte hartii, ca sunt si din astia. Ce anume exact face operativul depinde de post, de grad, de specializare si de nevoi, poate face ambele chestii mentionate de tine.

| AgathaRo a răspuns:

Ce crezi ca poate sa faca un ofiter SRI sa culeaga informatii, spionaj si contraspionaj. Ei bine nu-i ca in filmele cu prosti alea americane.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

In teorie si conform legii sigurantei nationale, un ofiter operativ de informatii, indiferent de arma din care face parte trebuie sa isi serveasca tara prin desfasurarea de misiuni sub acoperire, in scopul culegerii de informatii de la diverse elemente ce pot prezenta un risc la siguranta si integritatea nationala. Daca ar fi asa (si nu sunt nici nationalist nici rasist) jumatate din ungurii din Romania ar fi fost arestati de mult pentru uneltiri la adresa suveranitatii Romaniei.
In realitate - ofiterului de informatii ii sunt trasate task-urile de catre superiorii sai, care de cele mai multe ori sunt subordonati conducatorilor politici. Cum in Romania de la o zi la alta nu mai stii cine ne conduce - imagineaza-ti cum ar fi sa fii ofiter, si ala pe care il urmareai ieri sa-ti devina sef azi si sa te puna sa-l urmaresti pe ala care iti era sef ieri. Apoi maine, cei doi isi dau mana intr-o noua alianta politica pe principiul "la vremuri noi tot noi" si pentru ca un vinovat trebuie sa existe...ghici ghicitoarea mea cine pica? laughing)