| SingleForOne a întrebat:

Cum credeți că ar fi mai benefic, să lucrez până la terminarea unui contract de muncă fără a planui zilele de Holiday, să mă plătească pe urmă sau să plănuiesc acele zile de Holiday, oricum, până la terminarea contractului, între timp să mă ocup de alte activități, posibil de 50/50 mai profitabile? Fiind vorba de 9 zile de concediu.

1 răspuns:
| IComeNuts a răspuns:

Salut

Depinde ce alte activitati ai putea face in acel timp pe care l-ai petrece daca ti-ai lua concediul ramas.
Daca de exemplu tu lucrezi de un an sau doi si ti-au ramas 9 zile de concediu pana la terminarea contractului, si simti ca ai nevoie de o pauza, ar fi absurd sa nu stai in concediu.
Insa daca acest lucru este mult mai putin important pentru tine acum, de exemplu fiind perioada sarbatorilor si ai nevoie de bani, eu probabil as lucra pana la terminarea preavizului si as primi banii pe zilele de concediu pe care nu le-am folosit.

Cred ca aici este vorba despre o alegere, dar noi de pe TPU nefiind tu, nu putem decat sa te ajutam sa faci o alegere astfel: pune in balanta cele 2 alegeri si gandeste-te care iti este mai utila.

Ai nevoie mai mare de bani?
Ai nevoie mai mare de concediu (pentru odihna sau pentru ca trebuie sa duci la indeplinire anumite sarcini personale)?

Daca intrebarile tale se rezuma la "As putea sa iau concediu si sa fac eventual ceva util atunci", mai degraba alege sa lucrezi. Astfel macar vei fi castigat bani in cazul in care nu reusesti sa faci nimic productiv in cele 9 zile de concediu pe care le-ai fi luat.