| Joker3134 a întrebat:

Cum credeți că este meseria de inginer?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai inginer de ce anume? Sunt atatea tipuri. Poti fi inginer naval, de avioane, inginer mecanic, electric, robotica. La inginerie se cere in general un nivel ridicat de cunostinte in matematica, programare, chiar desen tehnic pentru cei ce lucreaza in constructii de diferite tipuri.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Un pic cam depasita. Acum bine, daca esti super-bun, se gaseste prin industria auto ceva cu siguranta.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Ce intrebare e asta? Cum poate sa fie ingineria? Proiectare, controlul calitatii, de-astea...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde, de regula da.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Ce e aia inginer de drumuri? Daca implica sa mergi sa faci si masuratori in teren, te duci si faci. Depinde.

| iamprettybored a răspuns:

Meseria de inginer este una frumoasă, însă nu este pentru oricine. Să fii inginer implică o mare responsabilitate la locul de muncă, ai responsabilitate față de oameni, fiindcă îi poți pune în pericol, dar și față de firmă, în general sunt deadline-uri și diferite proiecte pe care trebuie să le realizezi.

Ca inginer trebuie să îți meargă mintea repede, să fii creativ, să găsești rapid soluții pentru problemele care apar, ba chiar să le PREVII, să gândești mai înainte ce probleme ar putea apărea. Este un job uneori stresant, depinde de ce faci mai exact, dar și frumos dacă îți place domeniul, unii oameni sunt pur și simplu făcuți pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| iamprettybored a răspuns (pentru Joker3134):

De ce vrei dragă să stai numai la birou? Ca să faci hemoroizi și spondiloză la 40 de ani?

În ziua de azi, să ai un job cât de cât activ e o binecuvântare.