| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti inovatiile sunt un element necesar pentru omenire? de ce?

5 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fara ele tot in pestera traiam, daca nu dispaream ca specie. Fara inovatii nu este posibil progresul. Acum presupun ca stii ce inseamna a inova.

| dof21 a răspuns:

Buna,
@MG sper ca nu te superi dar nu ai intru-totul dreptate.
"Pe o scara a valorilor, totusi, inovatia este un fel de " frectie la piciorul de lemn " fata de o inventie." Pentru asta am sa iti dau un exemplu poate vei face mai bine dinstinctia dintre inovatie si inventie. Inovatia este o inventie care este adusa la stadiu de produs, proces, serviciu si poate fi vanduta.
Ex: Maine de exemplu inventez o substanta noua, care dupa moarte face ca trupul sa nu intre in putrefactie. Este o inventie, dar nu este inovatie. Aceasta substanta va ramane tot timpul la stadiul de inventie, dar niciodata de inovatie (nu va vrea nimeni sa cumpere aceasta substanta). Intra de curiozitate la registrul de marci si inventii. Vei vedea acolo o gramada de inventii " bune la nimic".
Acum cred ca te-as putea contrazice si spune totusi ca inventia este frectie la picior de lemn."Inovatia face lumea sa se invarta". La ce bun ceva ce nu are utilizare? (a se vedea inventia)
Cu respect,
P. S. Daca crezi ca nu am dreptate te rog frumos sa imi lasi un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alinka @ / cred ca ai gresit intrebarea si te-ai referit la INVENTII!
Inventie ="O invenţie este o rezolvare sau realizare tehnică dintr-un domeniu al cunoaşterii care prezintă noutate şi progres faţă de stadiul cunoscut până atunci. Ea se poate referi la realizarea unui obiect fizic (dispozitiv, material, substanţă) sau a unui procedeu de producţie."
Inovatie="Inovaţia este considerată, în general, ca motorul principal al creşterii economice în economia globală de astăzi. Prin introducerea în practică a inovaţiilor se pot obţine produse cu caracteristici de calitate îmbunătăţite, servicii de calitate superioară, procese de producţie noi, mai eficiente şi mai curate (ecologice), modele îmbunătăţite ale sistemului de management al afacerilor, metode moderne de management al forţei de muncă etc."
Exemplul de mai sus cu calculatorul vechi si nou tine de inovatii.
Pe o scara a valorilor, totusi, inovatia este un fel de " frectie la piciorul de lemn " fata de o inventie.
Pina in 89 orice salariat aducea o noutate in procesul de munca, noutate care se traducea in economie de timp sau bani, primea un certificat de inovator si o suma de bani! Exista chiar si certificatul de rationalizator, tot asa recompensat in bani.
Da, toate duc la progres. De ce n-am scris necesar? Deoarece nu sint necesare! Ceva ce nu exista si nu s-a inventat nu poate fi necesar. Dupa inventarea lor pot fi considerate utile!
Cu toate acestea desi inventia, inovatia, aduce ceva nou, implementarea nu poate fi considerata o bucurie si ceva abia asteptat deoarece orice lucru nou creeaza o suma de probleme pina si prin renuntarea la vechi.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ce ai prefera, un calculator vechi sau unul modern, ultraperformant?
Mai e nevoie să-ţi explic necesitatea inovaţiilor?

| cristiano_6675 a răspuns:

Da desigur.Pentru o lume mai moderna!