| Cristi9294 a întrebat:

Cum pot ajunge actor, trebuie neaparat sa fac un liceu de actorie?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faci Facultatea de Actorie.

https://www.unatc.ro/teatru/

| Brizbriz a răspuns:

Versiunea reala sau versiunea pe care o crezi tu?

tu crezi ca scoala te face actor... FALS

eu cred ca in engleza exista un proverb:
doesn't matter what you know, all it matters is WHO you know
(nu conteaza ce sti, conteaza DOAR pe cine stii)
insa la Hollywood, proverbul e putin... mai "naspa"
doesn't matter what you know, all it matters is WHO you blow
(nu conteaza ce sti, conteaza DOAR... cui ii faci secz oral)

EXACT acelasi lucru e si la actorie, nu iti trebuie scoala... DELOC, iti trebuie numai sa ai pe cineva care sa forteze productia sa te foloseasca, ca actor, moment in care, indiferent cat de bata esti, stau cu tine si te ajuta, cu acting coach, si mai ales, trag si mii de duble, pana iese scena cum trebuie

chestia asta se intampla in mod curent cand se folosesc, copii, care, in mod evident nu au scoala, stiu ca, realizatorii filmului Star Wars Episode 1, injurau de toti dumnezeii, toti sfintii, samd, cat s-au chinuit sa il faca pe copilul care a interpretat kid Skywalker, si care era destul de zvapaiat in viata reala

| oglindasultanului a răspuns (pentru Brizbriz):

"know" se mai traduce si "cunoaste", engleza nu are cuvantul. Faza adevarata este ca, totul in viata depinde de oamenii care gestioneaza "firmele", prin firma sunt aduse in existenta, un produs pe piata si in vietile oamenilor. Acesti oameni, din conducere, ei isi aleg asociati pe cei care le sunt prieteni, iar marfa depinde de preferintele lor.

| Brizbriz a răspuns (pentru oglindasultanului):

în 16 Mai | oglindasultanului a răspuns (pentru Brizbriz):
"know" se mai traduce si "cunoaste",

dap... DOOOH
insa in cazul asta e "ceea ce stii", adica, cunosti, adica, ce esti in stare sa faci
AM TRADUS BINE, dar tu nu vrei sa percutezi ca sa reusesti in show business ai doua solutii mari si late: 1. ai pile, 2. ai noroc (serios)

ce inveti si cat talent ai e pur si simplu secundar, ajuta, dar NU ITI DA O SANSA

deci, successsssss, o sa ai nevoie... MAREEEEEEE

| oglindasultanului a răspuns (pentru Brizbriz):

Success-ul este zodia mea (nakshatra anuradha=luna in sagetator.asa se traduce). nu stiu ce scrii dar nu mai sunt suparata si nu ma afecteaza

| Brizbriz a răspuns (pentru oglindasultanului):

Pe scurt: "in domeniul ala nu ai nici o sansa fara pile sau noroc chior"

| oglindasultanului a răspuns:

Te plimbi mult prin castinguri daca nu le place de tine, fie ca ai facut vreun curs sau nu, daca faci o facultate iei note mari etc, sunt obligati sa te accepte cumva. Orice scoala faci, iti folsoeste ca sa fi familiarizat.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Daca vrei ca sa fii actor (profesionist) trebuie sa faci facultatea de actorie.
Cei care sunt actori, dar nu au studii in actorie se numesc actori amatori.
Cred ca ai avea mai multe sanse daca ai face facultatea de actorie.

| marrryya a răspuns:

Nu. Daca faci liceul de actorie nu ajungi necesar actor. Sunt multi actori care n-au facut acest liceu si multi care au facut liceul si nu au ajuns actori.