| Robert1701 a întrebat:

Cum pot deveni și eu un vânător de munte? Ce școală/academie militară ar trebui să urmez?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde ce vrei sa fii: ofiter, subofiter sau soldat/gradat profesionist.
Pentru ofiter trebuie sa intri la Academia Fortelor Terestre, iar de acolo sa fii repartizat intr-o unitate de vanatori de munte.
Pentru subofiter la Scoala militara de subofiteri a Fortelor terestre.
Pentru SGP trebuie sa urmezi un curs de pregatire militara.
Toate acestea se realizeaza prin inscrierea la Centrul Militar Judetean (Teritorial) unde ai domiciliul.
La aceasta structura exista un birou de indrumare-recrutare in acest sens unde poti obtine informatii complete.

| ___9h1T a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pentru SGP trebuie sa ai diploma de bacalaureat?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să intri în armată. Apoi vei fi selectat dacă ai aptitudini. Nu devine cine vrea, ci cine poate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai in primul rind te duci sa te bagi in armata voluntar. Repartizarea se face si in functie de aptitudini intelectuale/valente fizice. Gen sportivii de performanta care nu sunt imbecili au sanse mult mai mari de anti-tero/parasutisti/vinatori de munte decat niste indivizi banali.

| faruitoruldechei566 a răspuns:

Scoala vietii

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru faruitoruldechei566):

Scoala vietii te invata militarie, acum cand stagiul militar nu mai e obligatoriu?