| Angelsergiuboy a întrebat:

Cum pot sa aflu daca fostul Angajator mia platit contributiile la stat?
Am fost la finante si doamnele de acolo nu au vrut sa imi comunice.
Fostul Angajator m-a tinut pe salariu minim pe economie pentru a nu platit prea multe contributii la stat, iar restul pana la 3000 de lei mia platit la negru.
Iar acum ca mi-am dat demisia, 6 zile de anul trecut nu mi lea platit + 1 zi de anul acesta.
Ce se poate face?
Am fost angajat 2 ani si 6 luni la acest fost angajator din care aproximativ primele 3 luni si 1 saptamana am lucrat la negru doar dupa mi-a facut un contract de munca cu minim pe economie restul fiind platit la negru.
Se poate contacta ITMul sau pe cei de la ANAF sa se sesizeze in aceasta privinta pentru a contacta aceasta firma la care am lucrat sa il amendeze in vreun fel?
si cum as putea dovedi ca el m-a tinut la negru aceasta perioada?
Se poate face ceva sau nu are rost sa ma complic pentru ca nu am sanse sa se sesizeze cineva competent in aceasta privinta cum ar fi ITM ul sau ANAFul?

6 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Te duci la sediul itm din orasul tau si ceri un revisal. Acolo o sa fie toate datele. Daca lipsesc luni, e clara treaba. La terminarea contractului este obligat angajatorului sa dea o adeverinta de vechime. Daca nu vrea, il reclami la itm.

| Angelsergiuboy explică (pentru Catalion):

Sediul ITM este in resedinta din Judet, iar eu cum am terminat jobul precedent cu pricina am inceput un alt job cu program de 9-17 de luni pana vineri si sambata 9-13.
nu am cand sa merg fizic la ITM sa intreb.
Online nu se poate face o cerere sa imi dea informatii ITMul cu privire la vechime daca a fost platit sau nu?

| Angelsergiuboy explică (pentru Catalion):

Angajatorul nu a vrut sami aduca banii timp de 3-4 saptamani dupa ce am incheiat contractul cu el, partea la negru ma refer, si clar nu vrea sa-mi dea vreo adeverinta de vechime, Angajatorul in prima faza mi-a facut Lichidarea la zi pe 19 noiembrie pe care NU am semnato si dupa intr-un final dupa certuri mi-a facut lichidarea pe data de 29 noiembrie incluzand 7 zile de concediu ce mai aveam anul acesta.
dar trebuiau sa fie 8 ceea ce nu au fost.
Iar de anul trecut spune ca mi-a dat un bonus de 800 de lei parca de craciun Clar la negru si spune ca acelea au fost cele 6 zile de anul trecut.
Clar eu as vrea sa merg la ITM sa le explic totul in detaliu.
Practic eu in 2 ani si 3 luni cat am fost angajat am lucrat si sarbatorile libere legale fara sa fiu platit suplimentar.
si in tot acest timp eu nu am semnat niciun document pentru concediu de exemplu, mi-a dat el concediu cat a vrut si cand a vrut.

| IarsiIar a răspuns:

La Finante nu au ce sa-ti comunice. Ei nu stiu.
Mergi la ITM in judetul tau unde au evidenta si iti vor spune daca a platit ceva si cat a platit. Daca nu a platit sau a platit doar o parte, ITM-ul va lua masuri.
Ca ai lucrat la negru nu poti dovedi decat daca ai niste acte/chitante prin care se vede diferenta de bani incasata, dar poti recunoaste la ITM.

| Angelsergiuboy explică (pentru IarsiIar):

Eu am un job nou momentan si merg azi pentru 2 saptamani de dezvoltare profesionala intr-un alt judet.
si lucrez de luni pana vineri de la 9-17 si sambata de la 9-13.
Online? nu se poate cere informatii de la ITM? cu privirea la Vechime daca a fost platit sau nu?

| IarsiIar a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Nu stiu daca se poate on-line. Intra pe siteul ITM in judetul tau si vezi.
Daca nu, peste 2 saptamani poti sa ceri o zi de la serviciu si sa mergi la ei. Spui sefului pentru ce ai nevoie si nu te va refuza.