| AndreeaIuliana99 a întrebat:

Sunt într-o mare dilema. Anul trecut am lucrat din data de 19-02 până pe 30-05, iar anul acesta m-am angajat la data de 7-01 cu contact determinat pana la 7-06, intre timp am aflat ca sunt insarcinata si am continuat activitatea pana la data de 25-05 cand medicul ginecolog si medicul de familie au hotarat ca e timpul sa intru in concediu de maternitate. Intrebarea mea este: Credeti ca pot beneficia de prenatal platit de catre stat sau chiar daca nu este platit se poate calcula la indemnizatie? Pot cotiza undeva in aceste 2 luni ramase pana la nastere pentru a mi se calcula la indemnizatie sau mai pot face ceva in aceasta privinta?
Țin să menționez că data probabilă a nașterii este 8 August.
Mulțumesc frumos pentru raspunsuri!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei beneficia de concediu de maternitate de 126 de zile (concediu prenatal si postnatal) si de indemnizatie. De asemenea vei beneficia si de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani.
Nu este nevoie sa cotizezi nicaieri.

| AndreeaIuliana99 explică (pentru Ioandelasal):

Cum ai socotit? Angajatorul mi-a spus ca nu ma incadrez la prenatal, iar fara el nu ma incadrez nici la indemnizatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreeaIuliana99):

N-ai spus cand ai intrat in prenatal, asa ca am considerat ca ai intrat din data cand ai pus intrebarea, asa ca se lua in considerare si o luna (luna mai 2019) pentru a avea stagiul necesar de 6 luni din ultimele 12 luni pentru acordarea concediului si indemnizatiei de maternitate.
Daca aveai acest stagiu atunci ai fi avut si perioada necesara de 12 luni din ultimele 24 de luni necesare acordarii concediului si indemnizatiei pentru ingrijirea copilului, la perioada lucrata in 2019 (3 luni) se adauga perioada lucrata in acest an (5 luni) si perioada concediului de maternitate (12 zile, circa 4 luni) si aveai 12 luni.
Daca nu este asa atunci ai 2 solutii:
1.Mai lucrezi o luna.
2.Beneficiezi de perioade asimilate, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
c)au beneficiat de concedii şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
j)se află în perioada de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată şi începerea unui alt contract de muncă pe durată determinată, aşa cum este aceasta definită de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;"

| AndreeaIuliana99 explică (pentru Ioandelasal):

Pe data de 25 Mai am intrat in prenatal.

| Teo29 a răspuns:

Suna si intreaba la fortele de munca sau la DGASPC din localitatea ta.