| SERIALS a întrebat:

De ce unii oameni lucreaza in negru in tara lor?
Fac un stagiu intr-o tara europeana si am descoperit ca sunt o multime de persoane in negru. Si vorbim despre oameni obisnuiti din acea tara, printre care 2 romance si un basarabean.
Seful se imbogateste pe spatele lor. Aia nu au contract, deci nu li se achita taxe si contributii la stat, la pensie, etc. Si li se plateste cu vreo 20% mai putin decat ar fi primit un salariu minim pe economie cu contract. De ce lumea accepta asa ceva?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A lucra IN negru = a lucra imbracat in haine negre
A lucra LA negru = a lucra fara contract si forme legale

Acei oameni accepta sa lucreze astfel fiindca nu au pregatire suficienta pentru a-si afla drepturile si posibilitatile alternative.

| Frank51 a răspuns:

In medie, banii luati la negru sunt mai multi decat daca ai fi angajat. Nu putem judeca oamenii pentru ca nu suntem in masura.

Daca cei din guvern isi permit sa fure si sa corupa atat de mult, si nu li se intampla nimic, eu cred ca nu ar trebui sa ne legam de niste oameni amarati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Pai oamenii ăia amârâți vor plânge că au pensii mici și nu le dă statul

| SERIALS explică (pentru Frank51):

Asta e problema, ca ei primesc mai putini bani daca ar fi angajati oficial, intelegi?

| Frank51 a răspuns (pentru SERIALS):

Si care e problema? Tu vezi ce absurd esti? Nu te plangi de cei din guvern care fura miliarde, de primari care incaseaza fonduri europene, de economia precara si asa mai departe, problema tarii este omul care incearca sa se adapteze... Probabil tu lucrezi pe minim, eu daca as fi in locul tau as fi frustrat ca din 2000 de lei brut, primesc 1120 net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Gândire de redus

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e problema lor.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

E opinia mea... Nu inseamna ca lucrez la negru sau promovez asta, pur si simplu nu judec. Mersi de compliment big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Da, e o opinie de redus. cu plăcere

| Bondarel99 a răspuns:

Pentru ca sunt disperati, tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuu, doar în România se practică, aici e raiul corupției

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și acceptă din lipsă de alternative

| sasaomulsubtire a răspuns:

Acceptă asa ceva din 2 motive:
1. Lucrează in negru pentru a nu se observa murdăria.
2. Lucrează la negru pentru ca el o are mai mare si pentru ca il poate lasa oricand si gasi altul(si e si mai eficient).

| forgottensoul a răspuns:

Poate ca sunt si oameni care primesc ajutor social sau altceva.
Atunci cand lucrezi cu acte e clar ca acest venit va fi taiat.
Mai e optiunea pentru oamenii cu cazier, omul are unde sa lucreze si seful face banii pe urma lor happy