| Aliiiiiina7890 a întrebat:

Buna!
M-am angajat recent si mi s-a cerut adeverința stagiu de cotizare 6 luni de la fostul angajator. La fostul angajator eu am lucrat doar 3 luni, dar chiar si asa nu imi raspunde la mesaje si au trecut mai bine de 15 zile de la solicitare.

Pot face o sesizare la itm sau cum as putea soluționa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face sesizare dar poti ruga angajatorul sa solicite adeverinta de la ITM.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai acela nu are ce adeverinta sa-ti dea, odata ce tu NU ai lucrat 6 luni, doar 3 luni!
Poti sa faci cate sesizari vrei, ca legal omul cu are cum sa-ti dea o adeverinta ilegala, fiindca tu nu ai muncit acolo 6 luni si nu s-a platit cotizatie pentru tine fictiva.

| Aliiiiiina7890 explică (pentru Violleta2022):

Evident, dar pe cele 3 luni n-ar trebui sa primesc totusi? Asta era intrebarea mea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aliiiiiina7890):

Probabil ca nu, odata ce la el ai lucrat numai 3 luni si tu i-ai cerut pe 6 luni.
Cred ca te vor lamuri cei de la Camera de Munca din orasul tau, dupa ce se vor uita in statele de plata ale companiei unde ai lucrat tu, sa vada cum s-a platit pentru tine.