| Adrianna96 a întrebat:

TPU! Aveti idee cat castiga un executor judecatoresc? Ce indatoriri are acesta? Se ajunge greu?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Profesia de executor judecatoresc este o profesie liberala, independenta.Isi desfasoara activitatea in cadrul unor birouri, individual sau prin asociere în baza unui contract de societate civila. Venitul unui executor se numeste "onorariu"---onorariul minim si maxim este stabilit de catre Ministerul justitiei---in cadrul acestui minim-maxim de onorariu, un executor isi stabileste tarifele proprii iar castigul lunar este in functie de solicitarile profesionale pe care le are( daca nu are, nu castiga!)

Se intra greu un bransa lor!--- la fel de greu ca in cea a avocatilor.
"Cel care a promovat examenul de admitere în profesie devine executor judecatoresc stagiar prin încheierea unui contract individual de munca cu executorul judecatoresc în al carui birou îsi va desfasura activitatea. Contractul de munca se încheie pe durata determinata, egala cu durata stagiului(2 ani ) "--- ca urmare a acestei prevederi din Regulamentul de punere in aplicare a Legii 188/2000, este extrem de greu sa gasesti vreun executor care, din venitul lui, sa-ti plateasca un salariu pe toata perioada stagiaturii in profesie.

Pentru mai multe detalii, citeste :
http://www.dreptonline.ro/cariere/cariera_executor_judecatoresc.php
http://www.executori.ro/Intro/admitere.aspx

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In principiu pune in executare hotararile judecatoresti : http://www.dreptonline.ro/......uridic.php
Trebuie sa faci dreptul, apoi cred ca dai un examen de admitere in profesie, stagiatura 2 ani si examen de definitivat.
Castiga in functie de cat de solicitat e, e o meserie liberala, nu are un salariu fix.

| Chamberlin a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept.
Acolo te va invata totul despre judecatorie.