| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem face fata unor colege de munca care se dau sefi si tu trebuie sa muncesti in locul lor?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ele sunt mai vechi, nu prea poti. Cam asta este peste tot.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu le mai asculti pe colege, ci numai pe sefa ta, care iti da de munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai, escalezi situatia la sefii pe bune.

| dullcat a răspuns:

Pentru ce sa muncesti in locul lor? Fiecare are niste sarcini de indeplinit la munca, conform fisei postului.Asta inseamna ca nu poti sa-i pui pe altii sa-ti faca treaba.Mergi direct la sef si spune-i ce colege nesimtite si lenese ai, care au venit acolo numai pentru salariu, cheful de munca fiind 0.

| carevaescu a răspuns:

În primul rând ți aș sugera să vorbești cât mai profesional cu acea colegă și să explici că comportamentul dânsei duce la mai multă muncă pentru tine.

După ce i ai dat o șansă să corecteze situația, te poți duce la șeful tău. În primul rând ar trebui să i te adresezi informal, apoi dacă nu se schimbă nimic, fă o plângere formală în scris.

Dacă nu se rezolvă nimic, poți escala situația la șeful șefului.

Oricum ar gestiona aceștia situația, tu ai dreptul să refuzi să muncești în locul altcuiva fără a fi plătită suplimentar pentru acea muncă.

| Angela616 a răspuns (pentru carevaescu):

Multumesc de raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbește cu șeful ăla mare și el îi va pune la punct!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nimic. Pur și simplu le faci de râs. Dacă li se dă o sarcină de serviciu lor, nu o execuți dacă îți cer asta. Le spui în față "că dacă nu le convine să se ducă la șef, să-i spună că nu vor să facă ce li s-a cerut și că te-au desemnat pe tine să faci ceea ce trebuie să facă ele"!
Nu te lăsa călcată în picioare, căci vor profita de tine!