| Smile_5509 a întrebat:

Cum sa invat eficient pentru teza de la matematica?(sunt clasa a sasea)

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Intelege teoria si formulele. Dupa ce ti se par logice ( matematica logica? laughing, chiar e ), dai cu exercitii. Gradat, de la exercitii f simple, la exercitii simple, la medii, etc. Chestie importanta, daca chiar ai invatat ceva ( mai mult decat 50% din clasa ) si profesorul explica ceva la tabla si tu nu intelegi, nu trece peste asta, dai in el. Zi ca nu ai inteles si sa-ti explice pana intelegi ( majoritatea nu au inteles si tac, n-ai nicio grija, mentalitatea asta se pastreaza si la facultate laughing ). Cand inveti acasa, pcul inchis, fara muzica, fara telefon mobil, etc, nimic sa nu-ti distraga atentia in nici cel mai mic mod. Sfaturile mele, Bafta.

6 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Invata teoria(daca ai) si uita-te peste exercitiile lucrate la clasa, apoi apuca-te si rezolva probleme si exercitii avand in fata modelul lucrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ajutati sa invat la matelaughing

| vintageheart a răspuns:

Si eu sunt clasa a sasea si dau teza lunea asta:((
Eu o sa imi impart timpul in capitole.De ex:
Rapoarte si proportii-2 ore
Procente-1 ora

Poti lua exercitiile din clasa si vei incerca sa le faci singura. Daca nu stii te poti uita la rezolvarea din caiet.

Iti poti scrie pe niste cartonase teoremele pentru a le putea citi oricand.

Iti faci variantele de teza din manual.

Uite niste linkuri folositoare:
http://www.calificativ.ro/......11837.html

http://www.tpu.ro/......e-ca-avem/

http://www.calificativ.ro/......11838.html

http://familiad.wordpress.com/......ru-examen/

| sergiu76 a răspuns:

Iesind la tabla, asa am invatat eu, si materiile in general le inveti ascultand, si scrii in caiet esentialul.intrebare:de ce un banc se retine? de aici deduci concluzia, depinde de tine.bafta

| AEEDA a răspuns:

Pai eficent e sa copiezi tot fara sa te vada eu din cls a 5 a copiez la teze si am numa 10 si is a 12 a

| moshulica a răspuns (pentru AEEDA):

Daca esti in clasa a XII-a atunci e pacat de anii pierduti la scoala. Copiatul nu-ti va servi la nimic. Probabil si la limba romana ai procedat la fel.