| Rox3tte a întrebat:

Cum sa invat la bac pe ultima 100de m? La matem m2, bio, romana...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Ia-ți pentru mate culegerea de la Clubul matematicienilor și învață formulele, rezolvă exercițiile și apoi cât de multe variante poți, pentru că tipul exercițiilor e același.
La biologie la fel, ia-ți o carte specială pentru BAC, pentru că e sintetizată foarte bine materia.
La română învață operele, iar pentru primul și al doilea subiect te pot ajuta eu cu niște fișiere(Dacă vrei, bineînțeles. Dacă da, lasă-mi un mail printr-un mesaj) și învață operele, că altfel n-ai cum...
În rest, participă la ore, la recapitulări, implică-te, pune întrebări unde nu ai înțeles și învață. BAC-ul nu e greu de luat cu notă de trecere; e mai greu de luat cu note mari.

14 răspunsuri:
| Ivy86 a răspuns:

La matematica nu prea sunt șanse sa înveți pe ultima suta de metri.
Părerea mea e sa te concentrezi pe poți recupera (romana, biologie).
Sunt slabe șanse sa treci la toate dacă te apuci abia acum.
Dar sunt șanse sa treci la unele, iar în toamna la restul!
Fii realist și învață cu cap, nu haotic. Pe diploma nu scrie ca ai luat bacul în prima sesiune.

| anamariarot a răspuns (pentru Ivy86):

Ba să știi că scrie.

| Daniel9988 a răspuns:

Aia ca tine nici nu merita saia BAC-ul!

| Kogaion a răspuns:

La romana invata sa faci bine sub 1 si 2, iei sigur 5 daca stii sa faci sub 2 bine si ceva pe la 1. La biologie incearca sa inveti ce e mai usor. Si la mate, lucreaza foarte mult pe primele 3-4 exercitii de la sub 1, tot subiectul 2 si primele 2 de la subiectul 3 pentru ca sunt cele mai usoare. Mult succes!

| Purec a răspuns:

Nu prea merge, e putin cam tarziu. Dar... ceva totusi cred ca ai in cap dupa 4 ani de liceu. daca m-as pune in locul tau as face in felul urmator:

Mate- m-as apuca sa fac variante... vezi ce anume gen de exercitii stii sa rezolvi..si unde ai probleme. Ideea e sa perfectionezi ceea ce stii deja. O sa vezi ca sunt tipuri de exercitii pe care reusesti sa le rezolvi, tipuri de exercitii care stii cum se rezolva, dar nu prea te descurci si tipuri de exercitii deapre care habar nu ai. Fiindca nu mai este timp, in locul tau m-as baza pe primele doua tipuri si as abandona complet ce nu stiu deloc. Rezolva cat mai mult din ce stii si intreaba ceva colegi care stiu mai bine despre celelalte

La biologie- aici daca chiar nu as stii nimic m-as apuca de citit notite din clasa si/sau ceva carte

Romana- aici m-as concentra pe a doua parte, cea cu argumentarea. Imi pare foarte accesibila. Si ceva la partea a treia. clar nu mai e timp sa citesti toate operele dar trebuie totusi sa faci ceva nu? Eu as citi niste rezumate si as invata foarte bine caracteristicile fiecarui tip.

Desigur ce ti-am scris eu aici nu e pregatire, e mai mult dorinta de a te agata de sansa care o ai si reprezinta solutia de compromis in cazul in care chiar nu prea ai habar de nimic laughing

Daca totusi esti un elev cat de cat ok. si nu ai stat degeaba 4 ani in liceu primul pas care trebuie facut din punctul meu de vedere este sa te autoevaluezi. Sa intelegi exact la ce nivel de afli in momentul asta. Ai putea insa apela si la meditatii ( nu ca sa inveti acum ce nu ai invatat in ultimii 4 ani, ci sa primesti o evaluare corecta a ceea ce stii in momentul asta si sa te ajute sa intelegi ce ai mai putea imbunatatii pana la examen)

| Ivy86 a răspuns (pentru anamariarot):

Scrie? A mea e veche si sincer nu am văzut sa scrie... anul da este...
Oricum nu asta contează...matematica nu se învață într-o luna+romana+biologie/engleza/istorie etc.
Eu sunt realista...da, desigur poate încerca...Dar poate sa se axeze pe ceea ce e mai ușor, și restul cum are noroc.
Spor la învățat și nu renunța dacă vrei sa promovezi.

| anamariarot a răspuns (pentru Ivy86):

Aşa e, dar dacă ai o bază, nu e imposibil

| Aasdfghj a răspuns (pentru Purec):

Lasa-ma sa te completez la biologielaughing)

Rox3tte, cumpara un memorator pentru biologie. Citeste din el cate o lectie si apoi incearca sa redai ceea ce ai inteles. Apoi iti mai ramane sa faci cat de multe variante poti.

| Rox3tte explică (pentru Purec):

Prin raspunsul tau, am inteles ceea ce trebuie sa fac.
Singura mea problema e TIMPUL pentru ca abia zilele trecute "m-am trezit sa invat si pentru bac".
Nu-i vorba ca habar n-am... Sunt ok la invatatura. Doar ca-mi doresc sa-l iau cu o nota mult mai mare.
La romana mi-am scris toate comentariile, am invatat poeziile, stiu o parte din continutul fiecarei opere/ poezie doar ca vreau sa-mi fac niste scheme, sa le invat logic. La subiectul 1 ma descurc in proportie ce 80%, dar 2-ul ma dispera sad, mai mult de 1, 8p sau 2p nu reusesc...
La matematica, m-am apucat serios de variante.
La biologie, invat materia predata clasa + memorator&un manual.
Multumesc pentru raspuns!

| Rox3tte explică (pentru anamariarot):

Nicoleta_roko_2008@yahoo.com
Astept info. Multumesc. Subiectul 2 la romana, ma enerveaza... ptc nu stiu sa-l fac detaliat, desi... folosesc conectorii. big grin

| Rox3tte explică (pentru anamariarot):

Am primit info. Mersi frumos! :*

| anamariarot a răspuns (pentru Rox3tte):

Cu drag!

| Rox3tte explică (pentru Purec):

L-am luat cu 8.56. laughing Adica se poate! Si am mers la mare inainte de bac. Am reusit in 2 saptamani sa invat atat la bio cat si la romana.hee hee

| Rox3tte explică (pentru Daniel9988):

De ce nu? laughing Am "ceva" creier... sincer. ^_^