| AcTy a întrebat:

De ce nu pot sa invat la romana ( Bac )?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Pana acum ai invatat? Sau doar acum in ultimele luni ai inceput sa citesti ceva? Daca nu esti obisnuit/a sa inveti atunci iti va fi greu sa faci asta, dar nu este imposibil, cel mai important lucru este consecventa, chiar daca nu reusesti mult la inceput, continua sa faci asta zilnic, nu te lasa. Fi tare!
Opreste-te sa faci lucrurile care vezi ca te otravesc si-ti fura concentrarea si daca vrei cumpara-ti niste lecitina, poate o sa te ajute.
Bafta!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De IQ.
E greu...

| Adry05 a răspuns:

Probabil pentru ca tocesti comentariile ceea ce nu e ok.
Trebuie in primul rand sa intelegi opera respectiva, atunci deja vei stii tu ce sa scrii, apoi sa-ti faci propria schema de ganduri pe structura comentariului, sa vezi ce idei ai mai putea adauga. In niciun caz nu tocesti comentariul ala, doar daca chiar nu esti in stare sa faci singur o compunere.
Din comentariu iei niste idei pe care le scrii mai apoi in stilul tau propriu. N-o sa poti niciodata sa retii 19-20-21, cate oi avea, pe de rost cap-coada.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca nu ti-ai creat conditii de invatat!
Cand te apuci de invatat, trebuie sa elimini din camera unde einveti orice te-ar putea distrage: telefon, televizor, radio, computer, laptop, tableta. Totul se inchide si se scoate din camera, sau tu mergi intr-o alta camera unde nu ai tentati si incepi sa citesti, pe paragrafe, repetand esenta paragrafului, in felul asta ramanand in capusorul tau, materia invatata.
Nu exista NU POT, exista numai NU VREAU!
Deci, daca vrei sa inveti, iti propui ca 3-4 ore sa nu fii deranjat d enimeni si inchizi tot ce te-ar putea deranja sau atrage, si pui capul si ochii pe carte.

| LoredanaS19 a răspuns:

Probabil nu te concentrezi destul, fă-ţi un cappuccino, du-te undeva unde esti numai tu si încearcă acolo, si încearcă sa o citeşti ca pe o povestehappy