| Mara_4803 a întrebat:

Cum sa nu mai i-au o nota mica la matematica? eu invat din greu dar nu i-au note foarte bune. dar la limba romana am luat si o diploma de merit pentru ca am stiut.si numai la matematica e problema. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Este normal, caci matematica e foarte grea, si nu toata lumea o intelege(nici eu nu am inteles-o, decat ici-colo cate ceva). In plus, cred ca trebuie sa ai si inclinatii spre asa ceva.Si...nu cumva sa o inveti mecanic. E cea mai mare greseala.Matematica se invata logic.Si eu am invatat multe lucruri mecanic, si am am avut mult de pierdut. Ce sa faci? Cred ca ar trebui sa iei meditatii, iar daca nu-ti permiti, atunci roga un coleg/o colega sau un prieten/o prietena bun/a si care se pricepe la matematica sa te ajute.Mult succes in continuare!

15 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Nimeni nu poate fi perfect, nu poti sa stii tot, fiecare dintre noi avem niste puncte mai slabe ( care pot fi "acoperite", sau nu ). Eu ce sa-ti spun, incearca sa inveti logic, nu mecanic. Incearca sa intelegi ce citesti, incearca un exercitiu de 4-5 ori pana ajungi sa-i dai de cap, sa-l intelegi. Nu e usoara matematica, nimeni n-a spus ca este, dar e foarte logica, nu trebuie invatata mecanic. Incearca sa ceri ajutor si din partea parintilor daca tot nu te descurci si, inainte de test, mananca o ciocolata si fii sigura pe tine, concentreaza-te doar asupra testului si asupra lucrurilor invatate.happy

| Mara_4803 explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy

| Mara_4803 explică:

Multumesc pentru raspunsuri si la testul trecut am luat un 10!

| hippiemuslim a răspuns:

Probabil tu faci confuzie intre a invata din greu fara sa intelegi nimic si a invata logic, schematic si cu rezultate bune. Intre ora de romana si cea de matematica nu exista nicio legatura, una are un caracter social cealalta se bazeaza pe stiinta. In primul rand ar trebui sa constientizezi ca nu e importanta nota/diploma ci mai mult cat de satisfacuta esti tu de realizarile tale, de cat de bine ai inteles materia. A invata din greu nu inseamna sa te lovesti cu capul de masa, ci sa rezolvi exercitii si probleme multe pe care sa le intelegi.
Spre exemplu, ia fiecare exercitiu facut in clasa si incearca sa intelegi pasii sai, apoi refa exercitiul singura. Cand crezi ca ai inteles, ia unul din manual si rezolva-l.

| wikihow94 a răspuns:

Fara sa fiu rautacios pot sa te informez ca daca iti intrebi profesoara de romana care ti-a dat diploma "i-au" se scrie "iau" deoarece in intrebarea ta e VERB, propozitiile incep cu litera mare peste tot, nu doar la inceputul paragrafului, iar o propozitie nu incepe NICIODATA cu "SI"!
(Bine poate am fost putin rautacios, asta e!big grin)
Acum cu matematica, incearca sa te muti mai in fata si sa urmaresti in permanenta profesorul. Daca nu intelegi ceva intreaba-l, de-asta e platit(si nu prealaughing)!

Cheers!

| Skeletonized a răspuns:

Secretul matematicii este sa lucrezi cat mai mult si treptat. Nu trebuie sa lucrezi lucruri grele de la inceput, ci astazi o serie de exercitii de nota 5, maine de nota 7 si tot asa. Cand nu stii sa rezolvi ceva roga un colg/a sa iti explice, si o sa te ridici. Tine minte: cu cat lucrezi mai mult cu atat o sa stii mai mult. Incepe cu ceva simplu cand vrei sa lucrezi, asta o sa iti trezeasca "pofta" de mate. Bafta! big grin

| MyYLife a răspuns:

Eu sincer nu am fost niciodata buna la mate dar nu m-am lasat mai prejos daca la mate nu stiam, macar la alte materi intelegeam perfect.Nu e o drama daca nu intelegi la o materie asta e ce sa facii macar incearca la teze teste sau examene sa fi pregatita si sa fi atenta la ora. Mor cand ii aud pe alti ca se plang ca iau 7 8 9 la mate eu as fi cea mai fericita eu iau note la mate de la 6 in sus dar niciodata 10!

| Dy3nutzza a răspuns:

Buna, dar in ce clasa esti Mara? Sfatul meu este sa-ti cumperi o culegere de matematica sau sa descarci exercitii de pe net si sa incepi sa lucrezi cat mai mult si iti garantez ca rezultatele nu vor intarzia sa apara. Iar exercitiile pe care nu le poti rezolva sa le discuti la clasa si sa ceri explicatii profesorului. Matematica este o taina greu de descifrat care nu o intelege oricine dar exersand vei vedea ca o sa incepi sa o intelegi mai bine si inca un lucru nu trebuie sa tocesti ci trebuie sa intelegi lectiile deoarece daca inveti logic o sa intelegi mai bine. Sper ca am fost de ajutor daca vrei sa mai vorbim lasa-mi un id.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai stiut? si ce diploma sa meriti tu la romana daca scrii atat de analfabet? (iau se scrie legat, fara cratima)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Am note mici, 8, 9, 8'', mor cand va aud.laughing
Ba, daca tot sunteti atat de destepti, incat va plangeti de 8 si 9 la mate, cum se face ca multi habar n-aveti sa scrieti? Faza e ca va tin profesorii numai in note mari, ca, na, trebuie' sa faca pe plac...cui? Cui trebuie' sa faca pe plac?
Lungu Mara, diploma aia de merit ai luat-o tot asa, scriind ''i-au'', in loc de ''iau''? Nu cred ca numai matematica e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci diploma de merit la romana. dar ai gresit cuvantul,, iau"?laughing

| Giant123456 a răspuns:

Eu mă pricep bine la matematică. Tu trebuie să faci meditații şi să-ți dai un pic silința

| 1235678907452352 a răspuns:

Da-ti silinta mai mult.sau poti face meditatiihappy

Asa e si mea numai la mate am note mici (8, 9, 8) sunt in clasa a 7a

| RycArDo a răspuns:

Mda si eu la fel.La toate materiile am note peste 8 si la mate am ramas corijent mereu inca din a 6-a. Deci cum zic toti invata. E GREA MATE MATE SUCKS