| Lori12 a întrebat:

Sunt in ultimul an la liceu si problema este ca nu sunt motivata deloc, deloc sa invat pentru bac! La simulari am luat note foarte bune, dar pentru bac ar mai trebui sa invat ca, cu siguranta e mai greu dar nu sunt motivata. Nu imi pasa de acea diploma... Parintii nu ma motiveaza nici atat ei zic ca nu conteaza de nu.l iau. Cat de important este bac.ul? Pot pierde in viata pentru ca nu am bac?

Răspuns Câştigător
| Irinoasa a răspuns:

Fa-ti o lista cu motivele care te fac sa treci bacul. Sau gandeste-te la o persoana care ar fi mandra de tine ca ai luat bacul.
Ai stat 12 ani in scoala si ai dat teste si acuma la final s-o lasi moale?
Gaseste-ti locul si timpul in care poti sa inveti si ambitioneaza-te sa treci bacul.
Da, conteaza. La servici vei lua si de 3 ori mai mare salariu dupa facultate.
Trage la tinerete ca sa ai la batranete! happy

1 răspuns:
| pufulescu a răspuns:

Nu, nu e sfarsitul lumii ca nu iei bac-ul! Este doar o etapa in drumul vietii, nu garanteaza nimic, nici un succes pe mai tarziu dar nici nu vei putea urma niste studii superioare fara el. Doar tu stii ce vrei la capitolul asta. Vei pierde sigur un an, fiindca o sa trebuiasca sa stai acasa si sa il dai din nou. Foarte important, nu amana, daca nu iei anul asta nu e o problema, dar invata si du-te la examen in 2016, nu lasa pe mai tarziu.