| SmoKeD a întrebat:

Cum se face admiterea la liceu acum? Se mai da examen? Si daca da la ce o sa dau examen daca vreau la profil mate-info intensiv info?

Răspuns Câştigător
| Windswept a răspuns:

Depinde.Da,se da examen..evident.La matematica, si romana daca vrei sa intri la un liceu de stat.La privat depinde de fiecare liceu.Eu sunt mate-info, si media totala de la examen(adica media mate, romana, si 5-8) trebuia sa fie peste 9 la intensiv, iar la normal, peste 8:80.Nu e asa usor, sa stii.Mai ales daca vrei la un liceu bun.Multe persoane inteleg gresit cuvantul "informatica". Informatica e relatata la limbajele de programare:Adica incepi cu pseudocod, dupa mai tarziu putin cu C++, etc.Dar mai e si TIC, unde la clasa e usor, dar la olimpiade se complica putin treaba.Ma poti contacta prim PM pe TPU daca mai vrei detalii. Oricum, daca vei invata te descurci.

3 răspunsuri:
| YoYo321 a răspuns:

Se da testare nationala la romana si matematica din materia din clasele 5-8.

| coooooo a răspuns:

Dai examen la romana si mate se calculeaza media din clasele 5-8 plus notele de la examen, iti face media cu ele 2 si cu media aia intri la liceul care are media minima sau maxima big grin

| AnkuLokaa a răspuns:

Indiferent de ce profil iti alegi, trebuie sa dai urmatoarele testari nationale :
-testare nationala la Limba Romana;
-testare nationala la Matematica;
-testare nationala la Istorie.
Mult succes!